DÜNYA

Akdeniz'de Göçmen Faciası

Akdeniz'de umuda yolculuk bir kez daha faciayla sonuçlandı... Düzensiz göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu en az 60 kişi hayatını kaybetti...

Libya'dan yola çıkan göçmenleri taşıyan gemi Akdeniz açıklarında battı...

Birleşmiş Milletler, kazada en az 60 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı..

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, olayı "Akdeniz'deki büyük trajedilerden biri" olarak niteledi.

Açıklamada "Denizdeki bu korkunç olayların her biri, kayıtsızlığın ve eylemsizliğin ölümcül maliyetini hatırlatıyor. Acilen daha güvenli alternatiflere ihtiyaç duyuluyor." ifadeleri kullanıldı.

Uluslararası Göç Örgütü, " Denizde devriyeleri güçlendirmek ve daha fazla trajediyi önlemek için acil eyleme geçilmesi gerekiyor." açıklaması yaptı.

Fransa merkezli sivil toplum kuruluşu SOS Akdeniz'e ait Ocean Viking gemisinin, Libya'dan bir hafta kadar önce hareket eden göçmen teknesinden 25 kişiyi kurtardığı belirtilmişti.

Avrupa'ya yönelik düzensiz göç akınında, İtalya, Malta, Libya ve Tunus arasında kalan Orta Akdeniz güzergahı, son yıllarda yoğun hareketlilik gözlenen rotalardan biri olarak öne çıkıyor.

Teknelerdeki aşırı kalabalık nedeniyle susuz ve havasız kalınması veya teknenin alabora olması yüzünden her yıl çok sayıda düzensiz göçmen, Akdeniz'i geçmeye çalışırken hayatını kaybediyor.