DÜNYA

ABD'den Polonya'ya Füze Satışı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda'yı, Beyaz Saray'da ağırladı. İki lideri kritik görüşmesinden füze satışı anlaşması çıktı.

Amerika Birleşik Gözler ABD Başkanı Joe Biden ile Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda'nın görüşmesindeydi. İki Lider Beyaz Saray'da biraraya geldi.

Polonya'nın NATO'ya üye oluşunun 25. yıldönümüne denk gelen görüşme öncesi liderler basına açıklamalarda bulundu. ABD'nin Polonya'ya bağlılığının net olduğunu, müttefiklerden herhangi birine saldırının tüm müttefiklere yapılmış olacağını belirten Başkan
Joe Biden, Rusya'nın Ukrayna saldırısıyla yetinmeyeceğini Polonyalıların da bildiğini söyledi.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda da NATO üyesi ülkelerin ittifakının güvenliği konusunda daha fazla sorumluluk alması gerektiğini söyledi. Duda, söz konusu ülkelerin savunmaya yönelik harcamalarını arttırmalarının önemine işaret etti.

Polonya Başbakanı Donald Tusk da Polonya güçlü olmadan Avrupa'nın güvenli olmayacağını, özgür ve bağımsız Ukrayna olmadan da adil bir Avrupa'nın olamayacağını dile getirdi.

Polonyalı liderlerin, Beyaz Saray'da ağırlandığı esnada ABD Savunma ve Güvenlik İşbirliği Ajansı ise Polonya'ya Bin 798 adet füze satışını onayladığını duyurdu. Füzelerin satışına ilişkin satış sözleşmesinin bedeli ise 3 milyar 690 milyon dolar olarak açıklandı.
Devletleri Savunma ve Güvenlik İşbirliği Ajansı, Polonya'ya Bin 798 adet füze satışını onayladığını duyurdu