DÜNYA

ABD'de Başkanlık Ön Seçimi

Amerika Birleşik Devletleri'nde başkanlık için ön seçimler devam ediyor. ABD Eski Başkanı Donald Trump 3 eyaletteki ön seçimlerden de zaferle çıktı.. Trump, miting sırasında son altı ayda üçüncü kez gaf yaparak ABD Başkanı Joe Biden ile eski başkan Barack Obama'yı karıştırdı.

ABD'de 5 Kasım'da gerçekleştirilecek Başkanlık Seçimleri'ne geri sayım sürüyor

Eski Başkan Donald Trump, parti içinde tek rakibi olan ABD'nin eski Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley’e karşı adaylık yarışında arayı açıyor.

Michigan eyaletinde dün yapılan ön seçimlerde Trump, Cumhuriyetçi seçmenlerin oylarının yüzde 68’ini alırken, kendisine en yakın rakibi Haley yüzde 27’de kaldı.

Trump, Idaho’da aynı gün yapılan ön seçimlerde de rakibi Haley’e büyük fark atarak, yüzde 85 oranla ipi göğüsledi. Haley’in oyu yüzde 13 oldu.

Hafta sonu 3 eyalette yapılan son ön seçimlerle Trump, Cumhuriyetçi başkan adaylığı için gerekli olan toplam 1215 delege sayısından 244’üne ulaşmış oldu. Haley’in ise 24 seçici kurul delegesi bulunuyor.

Trump, Virginia'daki bir seçim mitingde Barack Obama'yı Joe Biden ile karıştırdı.

ABD Eski Başkanı Trump bu seferki konuşmasında, "Putin'in Obama'ya o kadar az saygısı var ki, nükleer kelimesini ortalıkta dolaştırmaya başlıyor. Yanlış duymadınız. Nükleer. Bugün hiç çekinmeden nükleer silahlardan bahsetmeye başlıyor” dedi.

Eski başkanın, son altı ayda üçüncü kez yaşadığı kafa karışıklığı, yaşıyla ilgili soruları tekrar gündeme getirdi.

Son zamanlarda liderleri karıştıran tek isim Trump değil.

Başkanlık yarışında rakibi 81 yaşındaki Joe Biden da son zamanlarda Avrupalı liderlerleri karıştırmasıyla sıkça gündeme geliyor.

Biden da geçtiğimiz haftalarda konuşmasında Ukrayna ve Gazze'yi karıştırmıştı.

Biden yaptığı açıklamada, "Önümüzdeki günlerde Ukrayna'ya uçakla ek gıda ve malzeme sağlayan dostlarımızla bir araya geleceğiz" dedi.