TEKNOLOJİ

Kassam Tugayları, İsrail Askerleriyle Çatıştığı Görüntüleri Yayınladı

İsrail, Gazze'yi vurmaya devam ediyor...  İzzeddin Kassam Tugayları, İsrail askerleriyle karada çatıştığı görüntüleri yayınladı.... İsrail ordusundan üst düzey yetkili, Gazze Şeridi'nde Hamas'a ait yer altı tünellerine su basmaya başladığı yönündeki iddialara kaçamak yanıt verdi... Netanyahu, uluslararası baskılara rağmen Gazze’deki saldırıları sürdüreceklerini söyledi... İsrail muhalefet lideri Lapid ise Netanyahu için "Bu adam ülkenin başında kalmaya devam edemez, bu çok tehlikeli” dedi.

Hamas'ın Kassam Tugayları, abluka altındaki Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus'ta bulunan İsrail askerleriyle karadan çatıştığı görüntüleri yayınladı.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları devam ediyor.

İsrail, hava saldırılarında 27 Filistinliyi öldürdü.

Batı Şeria'nın kuzeyinde bulunan Cenin Mülteci Kampı'na düzenlenen baskın ve kuşatma da devam ediyor.

Bu arada, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, resmi temaslarda bulunduğu Bakü’de Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov ile ortak basın toplantısı düzenledi. Gazze'deki insani trajediye değindi.

Bu arada, İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nde Hamas'a ait yer altı tünellerine su basmaya başladığı yönünde basında çıkan haberleri doğrulamaktan kaçındı.

İsrail ordusundan üst düzey yetkili, iddialarla ilgili operasyonel ayrıntıları paylaşamayacağını söyledi.

Başbakan Netanyahu da uluslararası baskılara rağmen Gazze’deki saldırıları sürdüreceklerini belirterek, "Sonuna kadar devam edeceğiz" dedi.

İsrail'deki muhalefet lideri Lapid ise, Netanyahu'yu Gazze Şeridi'nde ölen İsrail askerlerine ilişkin "yalan söylemek ve sorumluluktan kaçmakla" suçladı.

Lapid, Netanyahu için "Bu adam ülkenin başında kalmaya devam edemez, bu çok tehlikeli” diye konuştu.

Türkiye'yi 2024 yılının başlarında ziyaret edebileceğini de söyleyen Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gazze çabalarından da övgüyle söz etti. Putin, "Erdoğan, Gazze çabalarında öncü rol oynuyor" dedi.

Beyaz Saray, İsrail ordusunun Gazze'de yürüttüğü "askeri operasyonların" uygulanma şekline ilişkin endişelerini Tel Aviv'e ilettiğini bildirdi.

Yahudi kökenli ABD’li Senatör Sanders, ABD Başkanı Biden’a yazdığı mektupta, İsrail’e yapılması beklenen 10,1 milyar dolarlık askeri yardımdan vazgeçmesi çağrısında bulundu.

Senatör, "İsrail'in askeri harekatı modern tarihimizin en karanlık sayfalarından biri olarak hatırlanacak" ifadesini vurguladı.

Öte yandan, Hamas'la ilişkileri nedeniyle Türkiye'ye yaptırım baskısı artıyor. ABD ve İngiltere’nin Hamas’ı hedef alan yeni yaptırım listesindeki üç kilit ismin Türkiye’den olduğu ortaya çıktı.