TEKNOLOJİ

Formula 1 Araçlarının Tasarımları, Daha Hızlı Gitmesi İçin Güncelleniyor

Dünyanın en hızlı düzenlenmiş yol parkuru yarış arabası olan Formula 1 araçlarının tasarımları, daha hızlı gitmesi için güncelleniyor. Türk mühendis Emel Çankaya, bu araçların tasarımlarında yapılan değişimleri anlattı. 


Formula 1 aracı, büyük miktarlarda aerodinamik bastırma kuvveti oluşturarak elde edilen çok yüksek viraj alma hızları sayesinde, dünyanın en hızlı düzenlenmiş yol parkuru yarış arabası. Formula 1  Dünya Şampiyonası da 1950'deki açılış sezonundan bu yana dünya çapında önde gelen yarış biçimlerinden biri.

Aerodinamik Mühendisi Emel Çankaya, Formula 1 araçlarına parçalar tasarlıyor. Çankaya, tasarımdan sonra bunun araca nasıl hız katacağını hesaplamak için similasyondan geçiriyor. Sonuçlar iyi gelirse bu kez, parçalar rüzgar tüneline gönderiliyor. Burada da test ediliyor. 

Rüzgar tünelinde parçanın araca kattığı hız ölçülüyor. Çankaya, aracı yere çeken kuvvetin etkisiyle yerde kalma sürecine bakılırken, sürükleme kuvvetiyle hızının ölçüldüğünü da söyledi. 

Çankaya, Formula araçlarında amacın hız olduğunu hatırlattı. Çankaya,  kirli havanın yukarı gitmesi ve arkadaki aracı etkilememesi için değişiklikler yapıldığını belirtti. Virajlarda araçların birbirini geçmesinin zor olduğunu belirten Emel Çankaya, virajlarda aracın yerde kalmasının önemine dikkati çekti.