YURT HABERLERİ

Mikroplastik, Kısırlığa ve Otizme Neden Oluyor

Sahil kumundan, doğmamış bebeğin plasentasına kadar her yerde karşımıza çıkan mikroplastikler tehdit saçıyor. Yapılan yeni çalışmalarla endokrin bozucu bileşenleri taşıyan mikroplastiklerin kısırlığa ve otizme sebep olabileceği ortaya kondu.

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi ve Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Filazi, tüketilen mikroplastiklerin; kurşun ve cıva gibi ağır metalleri vücüda getirerek ciddi kanserlere neden olduğunu aktardı.

Yapılan çalışmalarla da insan vücudunda dolaşıma giren plastiklerin kısırlığa, gelişme geriliğine ve otizme sebebiyet verdiği ortaya kondu.

Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan plastikler vücuda ya solunum yoluyla ya da ağız yoluyla giriyor.

Solunum yoluyla alınan plastikler akciğere ulaşarak hücre ölümlerine sebep olurken, ağızdan alınan plastikler ise sindirim sistemine hasar vererek yararlı bakteri üretimini zayıflatıyor.

Nano hale gelen plastikler emilerek tüm vücuda geçiyor.

Merkezi sinir sistemi, karaciğer ve böbreklere vararak tıkanmalara sebep olurken vücuda verdiği hasar ciddi boyutlara ulaşıyor.

Dahası, endokrin bozucu bileşikleri taşıyan plastikler bu noktada kısırlığa, otizme ve gelişme geriliğine neden oluyor.

Gıda maddelerini saklarken dahi plastiklere maruz kaldığımızı belirten Prof. Dr. Ayhan Filazi, arıtma tesislerindeki süzgeçlerin bu plastikleri süzemediğinin altını çizdi.

Çözüm yöntemi için plastikleri hayatımızdan çıkarmamız gerektiğine işaret etti.