YURT HABERLERİ

12 Şubat İtibariyle Yurdun Genelinde Hava Durumu

Soğuk hava koşulları hayatı olumsuz etkiledi. Meteoroloji, 21 il için sarı kodlu uyarı yaptı. Marmara'nın batısı ve Ege'de kuvvetli fırtına beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması istendi. Yeni haftanın ilk günü Edirne ve Kırklareli çevrelerinde kuvvetli sağanak yağış bekleniyor. Sıcaklık, yurt genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyredecek.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 5 metreyi aşan karda yapılan çalışma sonucu açılan yollar tünelleri andırdı. Yüksekova’nın birçok bölgesinde karla mücadele çalışmasının tüm hızıyla devam etti. Ardahan’da kar yağışının ardından etkili olan soğuk hava günlük yaşamı olumsuz etkiledi. Kar ve buzlanma nedeniyle bir tırın devrilmesi sonucu Ardahan-Kars kara yolu kısa süreliğine ulaşıma kapandı. Yaralanan sürücü hastaneye kaldırıldı. Kars'ta da soğuk hava etkili oldu. Bina çatıları ve şelalelerde buz sarkıtları oluştu, sulak alanlar buzla kaplandı.

Tunceli-Erzincan karayolunda heyelan meydana geldi. Bölgede çalışmalar sürerken ulaşım tek şeritten kontrollü şekilde sağlandı. Meteoroloji, son hava durumu raporunu paylaştı. Buna göre, yurdun batı kesimleri yer yer çok bulutlu. 21 il için sarı kodlu uyarı yapıldı.

Ege ve Batı Akdeniz kıyıları ile zamanla Marmara'nın batısı sağanak yağışlı geçecek. İç ve doğu kesimlerde pus  ve yer yer sis bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunuyor. Rüzgar; Marmara'nın batısı ile Kıyı Ege’de güneyli yönlerden yer yer kuvvetli esecek. Kuvvetli rüzgar nedeni ile ulaşımda aksamalar, ağaç ve direk devrilmesi ile soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Hava sıcaklığı, yurt genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. 3 büyük ilde hava sıcaklığı ise şöyle; Ankara 15, 2 derece; İstanbul 16, 11 derece; İzmir 18, 14 derece.

                        Gündüz                Gece
ANKARA:             15°                    2°
İSTANBUL:           16°                   11°
İZMİR:                   18°                   14°