KÜLTÜR

Saraybosna'daki Soykırım Müzesi, Gazze Halkına Dayanışma Mesajı Gönderme İmkanı Sunuyor

İnsanlığa Karşı Suç ve Soykırım Müzesi Küratörü Belma Zulic, "Gazze'de bugün yaşananlarla Bosna Hersek'te yaşananlar arasındaki ciddi benzerlikleri görebiliyoruz ve maalesef insanlığın geçmişten çok az ders aldığını görüyoruz." dedi.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki İnsanlığa Karşı Suç ve Soykırım Müzesi, ülkede 1992-1995'teki savaşta katledilen soykırım kurbanlarının anılarını yaşatırken ziyaretçilerine de Uluslararası Adalet Divanında (UAD) soykırımla yargılanan İsrail'in saldırıları altındaki Gazze halkına dayanışma mesajı gönderme fırsatı sunuyor.

Savaşta ülkenin çeşitli şehirlerinde kurulan toplama kamplarında türlü işkencelere ve soykırıma maruz kalmış sivillere ait kişisel eşyanın yanı sıra işlenen suçları anlatan görselleri de barındıran müze, acı hatıraları bugüne taşıyor.

Saraybosna'ya gelen turistlerin ilgi gösterdiği, 2016'da açılan müze, sadece Srebrenitsa'daki soykırımı değil ülkenin diğer şehirlerindeki büyük katliamları ve savaş suçlarını da ziyaretçilerine aktarıyor.

Ülkede 1992-1995'te yaşananlara ışık tutan müzede ziyaretçilere Gazze halkına destek mesajları yazma fırsatı veren "mesaj odası" da bulunuyor.

"Geçmişimizden ders alarak daha iyi bir gelecek inşa edebiliriz"

"Hakikati yaşatmayı" amaçlayan müzenin küratörü Belma Zulic, 30 yılı aşkın süre önce Bosna Hersek'teki savaşta yaşananlarla bugün Gazze'dekiler arasındaki benzerlikleri ve "mesaj odasının" önemini AA muhabirine anlattı.

Zulic, müzenin kurulması fikrinin arkasında Bosna Hersek'teki savaşta öldürülen kişilerin sayısının sadece istatistiklerde kalmasını istemeyen ve yaşananların unutulmamasını amaçlayan bir grup insanın olduğunu söyledi.

Müzenin misyonunun, savaş ve soykırım mağdurlarının hikayelerinin unutulmasını önlemek olduğuna işaret eden Zulic, "Müzemizde özellikle vurgulanan şey, mağdurların kişisel hikayeleridir. Barış için de mücadele ediyoruz çünkü geçmişimizden ders alarak daha iyi bir gelecek inşa edebiliriz." ifadelerini kullandı.

Zulic, müzede ziyaretçilere sunulan savaş mağdurlarına ait kişisel eşyayı tüm ülkeyi gezerek bulduklarını belirterek, özel bir bölümün Srebrenitsa soykırımı kurbanlarına ayrıldığını dile getirdi.

Küratör Zulic, "Müzemizin içeriğindeki yaklaşık 30 yıl önce Bosna Hersek'te yaşanan soykırım ve saldırılarla ilgili tarihi gerçeklerde Gazze'de bugün yaşananlarla Bosna Hersek'te yaşananlar arasındaki ciddi benzerlikleri görebiliyoruz ve maalesef insanlığın geçmişten çok az ders aldığını görüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.