Üniversite sınav sistem değişti

Üniversite sınav sistem değişti

Üniversite sınav sisteminde yapılan değişiklikler, eğitim dünyasında geniş yankı uyandırdı...İki oturumun, bir günde yapılacak olmasının sınav kaygısı açısından olumlu olduğunu söyleyen uzmanlar, "soru sayısının azalması ise sınav kalitesini düşürebilir" diyor...

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın, duyurduğu üniversite giriş sınavıyla ilgili yapılan değişiklikler, eğitimcilerin merceği altında... Akıllarda "yeni sistem daha mı iyi oldu?" sorusu var. Eğitimci İlhan Sevin'e göre, yeni modelin olumlu yanı öğrencilerin sınavı bir günde tamamlayacak olması...

" YGS NİN EĞİTİM ÖĞRETİM SÜRECİNİN ORTASINDA YAPILMASI ÖĞRENCİLERİ OLUMSUZ ETKİLİYORDU. TEK BİR GÜNDE BİTİRİLCEK OLMASI SINAV KAYGISI AÇISINDAN OLUMLU OLDU. EĞİTİM ÖĞRETİM AKSAMAYACAK"

Sevin, puan türünün azaltılmasının ise öğrenci için değil hesaplama açısından kolaylık yaratacağı görüşünde...

"TERCİH DÖNEMİNDE BİRDEN FAZLA SAYISAL PUAN TÜRÜ VARDI. OLUMSUZ BİR YANI YOKTU ASLINDA SADECE HESAPLAMADA YANLIŞLIK OLUYORDU HESAPLAMA AÇISINDAN KOLAYLIK OLACAK YOKSA TERCİHTE SIKINTI DOĞURMUYORDU"

Yeni sisteme yönelik endişeler ise, öncelikle sınavın kalitesine ilişkin... Zira, soru sayısında radikal bir değişiklik söz konusu...

"SORU SAYISININ AZALMIŞ OLMASI 90 SORUDAN 40A DÜŞÜYOR. SINAVIN GEÇERLİLİĞİNİ ETKİLER Mİ ÖLÇÜCÜ OLABİLİR Mİ? BÜTÜN SORULARIN ZOR KOLAY OLMASI DA DENGE LAZIM ÇÜNKÜ FİZİK KİMYA AZ SORU DÜŞECEK BEN DAHA ÇOK SORU BEKLİYORDUM 20ŞER SORUDAN 60 SORU OLSA DAHA ÖLÇÜCÜ OLURDU TEOGDA BU HATA YAPILDI SORULARIN KALİTESİ DÜŞÜRÜLDÜ UMARIM ÖYLE BİR OLAY OLMAZ"

Eğitmcilerin başka bir endişesi de, birinci oturumda 9. sınıfın bazı derslerine ilişkin soru çıkmayacak olması.

" BİRİNCİ OTURUM TÜRKÇE MATEMATİK SINAVI YAPILACAK. RADİKAL BİR DEĞİŞİKLİK BU. 9. SINIFTA GÖRÜLEN FEN DERSLERİNİN OLMAMASI ACABA ÖĞRENCİLER 9. SINIF KONULARINI SINAVDA ÇIKMAYACAK DİYE CİDDİYE ALMAZLAR MI? İLK SINAVDA FEN SOSYAL DERSLERİNİN OLMADIĞINI GÖRÜYORUZ. 9. SINIF DERSLERİNİ AKSATIR MI? BU TERDEDDÜT SÖZ KONUSU"

Baraj puanları değişmiyor ama, ilk oturumda baraj altı kalan öğrencilerle ilgili belirsizlik var.

"BARAJ PUANLARI 150 180 DEVAM EDECEK. DİYELİM SINAVA GİRDİ İLKİNDE BARAJI GEÇEMEDİ. 2. SINAVA DA GİRECEK ORDA İYİ YAPTI DİYELİM. SONRA BU ÖĞRENCİYE SEN İLK SINAVDA BARAJI GEÇEMEDİN LİSANS TERCİHİ YAPAMADIN TERCİH YAPAMAZSIN MI DENECEK. ÇÜNKÜ ÖNCEDEN 180İ GEÇENLER 2. SINAVA ALINIYORDU BU YÖN EKSİK KALDI TOPLAM PUAN BAZ ALINIRSA SIKINTI KALMAZ"

Eğitimci Sevin, sistem değişikliğinin zamanlamasının ise yanlış olduğunu söylüyor.

"KEŞKE EĞİTİM ÖĞRETİM SÜRECİ DEVAM EDERKEN YAPILMASAYDI ÇÜNKÜ MAÇ İÇİNDE KURAL DEĞİŞMESİ SAĞLIKLI DEĞİL DAHA ÖNCE AÇIKLANSAYDI VE PİLOT UYGULAMA YAPILSAYDI SONUÇLARI ALINSAYDI DAHA SAĞLIKLI OLURDU. BİRANÖNCE YENİ SİSTEME GEÇMEK EĞİTİM SİSTEMİNİ VE ÖĞRENCİ AİLELERİN PSİKOLOJİSİNİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLİYOR"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz