Başbakan yardımcısı Şimşek Washington'da

Başbakan yardımcısı Şimşek Washington'da

IMF ile Dünya Bankası’nın yıllık toplantılarına katılmak üzere Washington'da bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, vize krizine ilişkin açıklamalarda bulundu. "Bu istenmeyen ve fazla abartılmış anlaşmazlık geçici" diyen Şimşek, sorunun diyalogla çözüleceğini dile getirdi. Şimşek, Türkiye'nin büyüme performansıyla ilgili de konuştu.

Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası'nın yıllık toplantıları kapsamında Washington'da bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ABD Ticaret Odası'nda Amerikalı iş adamlarıyla biraraya geldi.

Şimşek, etkinlikte yaptığı konuşmada, küresel ekonomideki toparlanmanın hız kazandığına dikkati çekerek, "Bu hepimiz için iyi haber" ifadesini kullandı.

Türkiye ekonomisinin ise yüzde 5'i aşan büyüme performansının birçok uluslararası kuruluşun beklentisinin üstünde olduğunu vurgulayan Şimşek, "Türkiye'nin büyüme hikayesinin sağlam şekilde devam edeceğini düşünüyoruz. Bu nedenle gelecek üç yıl için yüzde 5,5 büyüme hedefliyoruz. Bazıları bunu iyimser bulabilir. Biz ise onlara son 15 yıldaki reel büyüme ortalamamızın yüzde 5,6 olduğunu hatırlatmak isteriz" dedi.

2017 yılsonu büyüme oranının, OECD ülkeleri arasındaki en iyi ve G20 ülkeleri arasındaki en yüksek üçüncü büyüme oranı olacağını dile getiren Şimşek, "Büyümemiz sadece hızlı değil, aynı zamanda kapsayıcı. İstihdam artışı yüksek. Bu yılın başından bu yana 1 milyonu aşkın kişiye istihdam yarattık" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Şimşek'in gündeminde, Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında yaşanan vize krizi de vardı.

Şimşek, "Türkiye ve ABD, yarım asrı aşkın süredir müttefik ve ortak. Ben aramızdaki ortaklığın böyle krizlerin üstesinden gelecek güçte olduğuna inanıyorum. Çok açık olmak gerekirse biz bu ihtilaf durumunun bir saniye daha sürmesini istemiyoruz" dedi.

İş adamlarına "Öncelikle moralinizi bozmayın. Bu istenmeyen ve fazla abartılmış anlaşmazlık geçici" diye seslenen Mehmet Şimşek, Amerikalı diplomat ve elçilik çalışanlarının güvenliğinin Türkiye'nin birinci önceliği olduğunu ifade etti. Başbakan Yardımcısı, "Bugünleri arkamızda bırakmalıyız ve diyalog ilerlemenin tek yolu. Türkiye, kimseyi keyfiyen tutuklamadı. Siyasi rehinelerimiz yok. Türk adalet sistemine en azından doğru şekilde işleyeceği varsayımıyla yaklaşılmasını bekliyoruz" dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz