Rajoy, "diyalog" çağrılarını reddetti

Rajoy, "diyalog" çağrılarını reddetti

Katalonya'nın yaptığı bağımsızlık referandumu yılan hikayesine döndü... Katalonya yönetimi bağımsızlık ilan etmezken, İspanyol Hükümeti, diyalog kapısını kapattı... İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalan hükümetine bağımsızlık girişiminden vazgeçmesi için sekiz gün süre tanıdı. Bu arada Katalonya'nın yüzyıllardır süren bağımsızlık isteği, Osmanlı belgelerinde de ortaya çıktı...

Katalonya Özerk Yönetiminin düzenlediği bağımsızlık referandumundan evet çıkmasının ardından başlayan kriz devam ediyor..

Katalonya hükümetinin bağımsızlık ilanını şimdilik askıya aldığını açıklaması ise konuya ilişkin yenibir tartışma başlattı.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalonya yönetiminin bağımsızlık ilanını askıya alma gerekçesi olan "diyalog kapısını açma" ve "arabulucu bulma" önerilerini kabul etmedi.

Rajoy, "İspanyol ulusunun bölünmezliği ve İspanya'nın ulusal egemenliği müzakere edilemez" ifadelerini kullandı.

Başbakan Rajoy, Katalan hükümetine bağımsızlık girişiminden vazgeçmesi için de sekiz gün süre tanıdı.

Buna uyulmaması halinde Madrid hükümeti bölgenin siyasi özerkliğini iptal ederek, merkezden yönetime alabilecek.

Katalan lider Carles Puigdemont bu hafta sembolik bir bağımsızlık ilanı yapmış, ancak hemen ardından Madrid ile görüşmelere başlamak için bu kararı askıya aldığını açıklamıştı.

Bu arada Katalonya ile ilgili ilginç bir gelişme yaşandı...

Katalonya'nın bağımsızlık isteği, buna yönelik isyanlar ve bu konudaki beklentisinin askıya alınmasının 19. yüzyılda da yaşandığı Osmanlı belgelerinde ortaya çıktı.

Belgelerde, Osmanlı Devleti'nin Madrid Başşehbenderliğince, Sultan 2. Abdülhamit döneminin Osmanlı makamlarına bu konuda yapılan bilgilendirmeler yer alıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz