2018 Dünya Kupası son 9 bilet sahibini arıyor

2018 Dünya Kupası son 9 bilet sahibini arıyor

Dünya Kupasına gidecek 32 takımdan 23'ü belli oldu. Hollanda, Şili ve Amerika Birleşik Devletleri, finallerin dışında kalan en dikkat çeken ülkeler oldu.

Rusya'nın ev sahipliğinde 14 Haziran-15 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek Dünya Kupası öncesi turnuvaya katılmayı garantileyen takımların sayısı 23'e yükseldi.

Turnuvada yer alacak diğer 9 takım, kıtalararası play-off ve Afrika elemelerinin ardından belirlenecek.

Organizasyona 1954 ve 2002'de katılan Türkiye ise bir kez daha Dünya Kupası'nda yer alamayacak.

Avrupa elemelerinin grup maçları sonucunda 9 ekip, Dünya Kupası bileti aldı.

Belçika, İngiltere, Fransa, Almanya, İzlanda, Polonya, Portekiz, Sırbistan ve İspanya, Avrupa elemelerinde grup lideri olarak Rusya'nın yolunu tuttu.

Gruplarını ikinci sırada bitiren Hırvatistan, Danimarka, Yunanistan, İtalya, Kuzey İrlanda, İrlanda Cumhuriyeti, İsveç ve İsviçre olmak üzere 8 takım arasından play-off maçlarını kazanan 4 ekip daha Dünya Kupası'na katılacak.

Güney Amerika Futbol Konfederasyonu Elemeleri'nin ardından 4 ülke Dünya Kupası'na doğrudan katılma hakkı elde etti.

Brezilya, Uruguay, Arjantin ve Kolombiya grupta ilk 4 sıraya yerleşerek Rusya bileti almayı başardı.

Grupta 5. olan Peru ise play-off'ta Okyanusya Futbol Konfederasyonundan gelen Yeni Zelanda ile karşılaşarak Dünya Kupası'na katılmaya çalışacak.

Asya Futbol Konfederasyonu Elemeleri gruplarını ilk iki sırada tamamlayan İran, Japonya, Güney Kore ve Suudi Arabistan, Dünya Kupası'na katılım hakkı kazandı.

Gruplarını üçüncü sırada bitiren ekipler arasında oynanan play-off'ta ise Suriye'yi eleyen Avustralya, Dünya Kupası'nda yer alabilmek için Honduras ile kıtalararası play-off maçına çıkma şansı yakaladı.

Kuzey ve Orta Amerika ile Karayipler Futbol Konfederasyonu Elemeleri grubunda son hafta maçlarının ardından Dünya Kupası'na doğrudan katılacak 3 ülke belirlendi.

Grupta ilk üç sırayı alan Meksika, Kosta Rika ve Panama, Dünya Kupası biletini cebine koydu.

Tarihi başarılarla dolu veya turnuvanın gediklileri arasında bulunan bazı ülkeler, Rusya'da düzenlenecek Dünya Kupası'na katılmayı başaramadı.

Şili, ABD ve Hollanda, turnuvaya katılım hakkı kazanamayan önemli ülkeler olarak dikkati çekti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz