Kalın: "amerikalıların teklifini aldık"

Kalın: "amerikalıların teklifini aldık"

vize krizi sürerken, Büyükelçi John Bass'ın "IŞİD, Türkiye'de 9 Buçuk aydır eylem yapamıyor, bunun nedeni Amerika birleşik devletleri'dir" sözü, gerginliği tırmandırdı.. Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "Kastını açıklamalıdır" dedi; Muhalefetten de ara arda değerlendirmeler geldi..

ABD ile Türkiye arasında yaşanan vize krizi sürerken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson ile telefon görüşmesi yaptı.
Bu görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan açıklama geldi.

"KENDİLERİNCE BİR MİSİLLEME YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR. FAKAT ŞU ANDA TABİİ DÜN DIŞİŞLERİ BAKANIMIZ MEVLÜT BEY'İN AMERİKAN DIŞİŞLERİ BAKANIYLA BİR GÖRÜŞMESİ OLDU. SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN DA TALİMATLARI ÇERÇEVESİNDE BU KONUNUN ÇÖZÜLMESİYLE İLGİLİ AMERİKALILARIN TEKLİFİNİ ALDIK. BUNU DEĞERLENDİRECEĞİZ, DETAYLI BİR ŞEKİLDE BUNA BAKACAĞIZ. "

Washington ile yaşanan vize krizine ilişkin Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da, ''İki ülke arasında, temsilcilerin biraraya gelip bu konu üzerinde çalışmaları kararı alındı'' dedi.
Bozdağ, FETÖ tutuklusu ABD Başkonsolosluğu çalışanının avukatı ve ailesiyle görüşmesine herhangi bir engel olmadığını da söyledi.

Muhalefet ise yaşanan bu kriz üzerinden hükümete yüklendi.

AHMET YILDIRIM: "GÖRECEKSİNİZ BU KRİZİN FATURASI HALKA KESİLECEK. ARKA KAPI DİPLOMASİSİYLE TAVİZLER VERİLMEYE BAŞLANDI BİLE."

Büyükelçi Bass'in "9.5 aydır Türkiye'de terör saldırısı yaşanmıyor. Bu IŞİD vazgeçtiği için değil, işbirliğimizin sonucu" şeklindeki açıklaması, bir başka tartışmanın da fitilini ateşledi.

"Sayın büyükelçinin neyi kastettiğini açıklaması lazım" diyen Hükümet Sözcüsü Bozdağ, "Bu açıklamayı doğru görmüyorum. O ülkenin iç işine karışma anlamı taşır. Diplomatik nezaketle bağdaşması da söz konusu değildir" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın da verilen desteğin düzeyine tepkiliydi.

İBRAHİM KALIN: "TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ, ŞU ANDA ÜÇ TERÖR ÖRGÜTÜYLE AYNI ANDA MÜCADELE EDEN TEK NATO ÜYESİ ÜLKEDİR. BİZİ TATMİN EDİCİ DÜZEYDE BİR DESTEĞİN VERİLMEDİĞİNİ, BUNDAN DOLAYI DA BİRÇOK TERÖR OLAYININ YAŞANDIĞINI BİZ GÖRÜYORUZ. "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz