AİHM, Gülmen ve Özakça için devrede

AİHM, Gülmen ve Özakça için devrede

Kanun hükmünde kararnameyle görevlerine son verilmesi üzerine açlık grevine giden Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için Avrupa İnsan hakları Mahkemesi devrede... İki akademisyenin başvuruları öncelikli dava olarak, "acil" kodu ile işleme koyuldu ve Türkiye'den savunma talep edildi. Uluslararası Af Örgütü de Türk hükümetine, tutukluluklarının 100’üncü gününde insan hakları savunucularının serbest bırakılması çağrısı yaptı.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kanun hükmünde kararnameyle görevlerine son verilen ve işlerini geri alma talebi ile açlık grevi yapan akademisyenler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yaptıkları başvuru öncelikli dava olarak işleme konuldu.

İki akademisyenin sağlık durumları konusunda ayrıntılı bilgi ve belge talep eden mahkeme, "acil" kodu ile işleme aldığı dava için de, Türk hükümetinden savunma istedi.

Davacılar hakkındaki geçici tutuklama kararlarının yasallığını sorgulayan mahkeme, bunun Ceza Muhakemesi Kanunu’nun ilgili maddesine uygun olarak yapılıp yapılmadığı konusunda hükümetten açıklama istedi.

Mahkeme, geçici tutukluluk kararı ve bu karara yapılan itirazı reddeden hakimlerin kullandığı gerekçelerin yeterli ve yerinde olup olmadığını da sordu.

Türkiye'de tutuklu bulunan aktivist ve araştırmacılar için Uluslararası Af Örgütü'nden de bir çağrı geldi. Örgüt, tutukluluklarının yüzüncü gününe girilen isimlerin serbest bırakılmalarını talep etti.

Örgütün Türkiye Direktörü İdil Eser ve Alman vatandaşı Peter Steudtner de dahil 10 kişi 5 Temmuz’da İstanbul Büyükada’da gözaltına alınmış, daha sonra ise tutuklanmıştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz