ABD'den bir heyet vize krizi için Türkiye'ye gelecek

ABD'den bir heyet vize krizi için Türkiye'ye gelecek

Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasındaki vize krizinin çözümünde taraflar karşılıklı diyalog kurma yoluna gidiyor... Bu kapsamda Washington'dan Ankara'ya bir heyet geliyor. Amerikan Savunma Bakanı Mattis krizin askeri işbirliğini etkilemediğini belirtirken, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de sorunun fazla abartıldığını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri ile yaşanan vize krizinde olumlu gelişmeler var... Taraflar diyalog yolunu açtı..

İki ülke dışişleri bakanlarının telefon görüşmesi sonrası çözüm için Ankara, Washington'a ortak bir komisyon kurulmasını teklif etti.

Washington da önemli bir adım attı. Bu kapsamda Amerikan Dışişleri Bakanlığı'ndan bir heyet, vize kriziyle ilgili görüşmeler için önümüzdeki hafta Türkiye'ye gelecek.

Heyete, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Johnathan Cohen'in başkanlık edecek.

Taraflar yakın zamanda sonlandırılması planlanan gerilimin fazla büyümediği konusunda hemfikir.

Amerikan Savunma Bakanı Jim Mattis, Türkiye ile yaşanan diplomatik krizin askeri işbirliğini etkilemediğini söyledi. Mattis, iki ülkenin yakın çalışmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Gerilime ilişkin bir yorum da Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'ten geldi. Washington'da yaptığı konuşmada vize konusunun fazla abartıldığını belirten Şimşek, "Kriz bir saniye bile devam etmemeli. Kısa sürede çözeceğimiz konusunda iyimserim" açıklamasında bulundu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz