69. Frankfurt Kitap Fuarı kapılarını açtı

69. Frankfurt Kitap Fuarı kapılarını açtı

Alanında dünyanın en önemlilerinden biri kabul edilen ve bu yıl 69’uncusu düzenlenen Frankfurt Kitap Fuarı kapılarını açtı.

Almanya'nın Frankfurt kentinde düzenlenen fuarın bu yılki onur konuğu Fransa olarak belirlendi. 102 ülkeden 7 bin 300 katılımcının yer aldığı fuar kapsamında, yaklaşık 4 bin etkinlik yapılması planlanıyor.

Frankfurt Kitap Fuarı'nda Türkiye ulusal standının açılışı da gerçekleştirildi.
"Türkiye’nin yayıncılık sektörünün bütün renkleri temsil ediliyor"

Açılış sonrası açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, Frankfurt Kitap Fuarı’nın dünya yayıncılık sektörü için çok önemli olduğunu ve Türkiye’nin uzun yıllardır bu fuara katılım sağladığını ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak fuara bu yıl da iyi bir hazırlıkla geldiklerini dile getiren Arısoy, ”Türkiye’nin yayıncılık sektörünün bütün renkleri burada temsil ediliyor. Burada fuar süresince yayıncılarımız hem dünya yayımcılarıyla müzakere edecekler hem de gelecek yıl Türkiye’de yayınlanacak olan kitaplar için anlaşmalar yapılacak.” diye konuştu.
"Bu etkinlikten en iyi şekilde istifade etmek gerekiyor"

Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı ise ulusal stantta yaklaşık 30 yayıncı kuruluş bulunduğunu ve bunun dışında müstakil olarak fuara Türkiye’den katılan yayıncı kuruluşlar da olduğunu ifade etti.

Frankfurt Kitap Fuarı’nın önemine dikkati çeken Karartı, “Burada hem Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlayan hem de yayıncılarımızın burada başka ülkelerden kendi muhatap kuruluşlarıyla da bir araya gelmelerine imkan sağlayan bu etkinlikten en iyi şekilde istifade etmek gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Karartı ayrıca ulusal stantta kitapları ve yayınları tanıtmanın yanı sıra konser, sergi, panel ve konferans gibi etkinliklerin de düzenleneceğini sözlerine ekledi.
Ulusal stantta zengin içerikli etkinlikler yer alacak

Türkiye Frankfurt Kitap Fuarı'na 296 metrekarelik alanda “Türkiye Ulusal Standı” ve "Çocuk Yayınları Standı" olmak üzere iki ayrı stant ile katılım sağladı.

Türkiye ulusal standında, bakanlığın prestij eserleri ile TEDA (Türk Edebiyatının Dışa Açılımı) kapsamında yayımlanan eserlerin yanı sıra Türkiye’den 12 yayıncının eserleri sergileyebilecek ve ayrıca yayıncılar uluslararası görüşmeleri ulusal stantta gerçekleştirebilecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz