Kriz sonrası ABD ile ilk temas

Kriz sonrası ABD ile ilk temas

Amerika Birleşik Devletleri, vize krizinin çözümü için harekete geçti. Dışişleri Bakanlığı'ndan bir heyetin, önümüzdeki günlerde Türkiye'ye geleceği belirtildi. İki ülkenin dışişleri bakanları da telefonda görüştü.

Washington ile Ankara arasında yaşanan vize krizi sonrası taraflar ilk kez resmen görüştü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mekidaşı Rex Tillerson ile telefonda konuştu.

Yarım saat süren görüşmede Dışişleri bakanları vize işlemlerinin karşılıklı olarak askıya alınması konusunu değerlendirdi.

Vize konusunda ABD'den yeni bir adım geldi. Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyet, vize kriziyle ilgili görüşmeler için önümüzdeki hafta Türkiye'ye gelecek.

Heyete Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen başkanlık edecek. Türkiye'nin de ABD'ye ortak bir komisyon kurulmasını teklif ettiği belirtildi.

Krize ilişkin açıklamalar da art arda geldi. Amerikan Savunma Bakanı Mattis, vize krizinin askeri operasyonları etkilemediğini belirtti. Mattis, "Türkiye ve ABD yakın çalışmaya devam edecek" dedi.

Washington'da bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de, vize konusunun fazla abartıldığını söyleyerek, "Yakın zamanda çözülmesini bekliyorum" ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz