IMF'nin küresel finansal istikrar raporu

IMF'nin küresel finansal istikrar raporu

Uluslararası Para Fonu, artan borç yükü ve aşırı yükselen varlık değerlerinin, gelecekte piyasa güvenini zedeleyebileceği, bunun yansımalarının küresel büyümeyi riske sokabileceği uyarısında bulundu.

IMF, yılda iki kez hazırlanan Küresel Finansal İstikrar Raporu'nun Ekim 2017 sayısını "Büyüme riskte mi?" başlığıyla yayımladı.

Raporda, küresel finans sisteminin güçlenmeye devam ettiği, bankacılık sektörünün de birçok ülkede düze çıkmaya başladığı belirtildi.

Küresel büyümedeki hızlanmanın piyasalara güven aşıladığı ve kısa vadeli riskleri azalttığı vurgulanan raporda, son dönemde varlık fiyatlarının ve borçlanmanın artan güvene bağlı olarak yükseldiği kaydedildi.

Finansal sisteme ilişkin risklerin, bankacılık sektöründen piyasalara kaydığına işaret eden IMF analistleri, para politikalarındaki normalleşme sürecinin birkaç yıl sürebileceğini öngördü.

Borçlanmanın bir diğer risk kaynağı olduğuna işaret edilen raporda, "G20 ülkelerinde finans sektörü dışındaki borçlanma oranı, küresel finansal kriz öncesine göre daha yüksek." denildi. Özellikle Avustralya, Kanada, Çin ve Güney Kore’nin finans harici sektörlerdeki borç seviyelerinin, sıkılaşan finansal şartlara ve düşük büyümeye yönelik hassasiyeti artırdığı belirtildi.

Cari açığı yüksek gelişmekte olan ülkelerin dış finansman baskılarına maruz kalabileceği kaydedilen raporda, Türkiye, Güney Afrika ve Kolombiya bu ülkelere örnek gösterildi.

Politika yapıcılara, finansal kırılganlıklardaki artışı sınırlamaları çağrısında bulunulan raporda, "Aksi halde artan borç yükü ve aşırı yükselen varlık değerleri, gelecekte piyasa güvenini zedeleyebilir. Bunun yansımaları küresel büyümeyi riske sokabilir." ifadeleri kullanıldı.

Raporda, daha iyi finansal düzenlemeler, dış finansmana bağımlılığın azaltılması ve esnek döviz kuru rejimi gibi enstrümanlarla yüksek borçlanma risklerinin azaltılabileceği tavsiyelerine de yer verildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz