Papa Francis Myanmar ve Bangladeş'i ziyaret edecek

Papa Francis Myanmar ve Bangladeş'i ziyaret edecek

Sadece bir günde 11 bin Arakanlı'nın Bangladeş'e akın ettiği Myanmar'daki katliam dünya kamuoyunun giderek daha çok dikkatini çekiyor.. Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis'in, Arakanlı Müslümanlara destek amacıyla Myanmar ve Bangladeş'i ziyaret edeceği açıklandı.

Arakan'da yaşanan krizin boyutu büyüyor, uluslararası kamuoyu da yaşananlara tepki gösteriyor...

Sadece salı günü 11 bin Arakanlı Müslüman daha şiddet olayları ve açlık tehlikesi nedeniyle Bangladeş sınırına akın etti.

Myanmar'dan kaçan Müslümanların dramına Papa Francis de kayıtsız kalmadı.

Vatikan, Papa Francis'in, Arakanlı Müslümanlara destek amacıyla Myanmar ve Bangladeş'i ziyaret edeceğini bildirdi.

26 Kasım-2 Aralık arasındaki ziyaret programına göre, Papa'nın Myanmar gezisinin sloganı "Sevgi ve Barış", Bangladeş gezisinin sloganı ise "Uyum ve barış" olacak..

Papa Francis daha önce defalarca Arakanlı Müslümanlar için yardım çağrısı yapmış ve bu halkın yaşadıklarının kendisini ağlattığını söylemişti.

Papa, 2015'te, Arjantin'de yayımlanan La Voz del Pueblo gazetesine verdiği röportajda, kendisini nelerin ağlattığı sorusunu yanıtlarken, "Geçen gün Arakanlıların başına gelenleri gördüğümde olduğu gibi" demişti.

Papa geçen Şubat ayında yaptığı konuşmada da, "Özellikle Arakanlı kardeşlerimiz için dua etmek istiyorum. Yıllardır acı çekiyorlar. İslam inancını sürdürdükleri için işkence gördüler, öldürüldüler" ifadelerini kullanmıştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz