Dünya Kız Çocukları Günü'nde acı tablo

Dünya Kız Çocukları Günü'nde acı tablo

11 Ekim sıradan bir gün değil. Dünyada en çok ayrımcılığa uğrayanların; kız çocuklarının günü. UNICEF, bu özel günde parlak bir tablo ortaya koyamadı. Veriler gösterdi ki, her gün 150 kız çocuğu şiddet sonucu hayatını kaybediyor. Yine acı bir tablo; dünya genelinde her yıl 7.5 milyon kız çocuğu evlendiriliyor...

Kız çocuklarının uğradığı ayrımcılık, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü'nde gözler önüne serildi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF'in raporuna göre, dünya genelinde her 10 dakikada, bir kız çocuğu uğradığı şiddet nedeniyle yaşamını yitiriyor. Bu rakam sadece bir günde 150 çocuğun hayatını kaybettiğini gösteriyor.

Dünya genelinde 1 milyar 100 milyon kız çocuğu bulunuyor. Bunlardan 62 milyonu okula gitmiyor. 6 ila 11 yaşlarındaki 16 milyon kız çocuğu ise okula bile başlayamama riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

Çocuklara yardım örgütü Save the Children da, çocuk yaşta evlendirilen kızların dramına dikkat çekiyor.

Dünya çapında her yıl 7 milyon 500 bin kız çocuğu, yasadışı biçimde erken yaşta evlendiriliyor. Bu durumla özellikle Orta ve Batı Afrika ülkelerinde karşılaşılıyor. Araştırmaya göre, bu ülkelerde her yıl yaklaşık 1 milyon 700 bin kız çocuğu yasadışı biçimde erken yaşlarda evlendiriliyor.

Ve eğitim... Kız çocuklarının çok büyük bir kısmı, evin sorumluluklarını üstlenmek için eğitim hayatlarını sona erdiriyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz