Özel Kuvvetlerin keşif çalışmaları sürüyor

Özel Kuvvetlerin keşif çalışmaları sürüyor

Türkiye'nin, Astana'da kararlaştırılan çatışmasızlık bölgesi planı çerçevesinde asker konuşlandırmak üzere İdlib'e gönderdiği keşif gücünün, çalışmaları sürüyor... Rusya, bu plana dahil olmayan Amerika Birleşik Devletleri'ne sert tepki gösterdi, Washington'u, "IŞİD'le savaşıyormuş gibi yapmakla" suçladı... Irak Federal Mahkemesi ise Bölgesel Yönetimde, referandumu gerçekleştirenler hakkında tutuklama kararı çıkardı...

Türk Özel Kuvvetleri’ne bağlı keşif timinin İdlib bölgesindeki çalışmaları devam ediyor...

İlk keşif çalışmalarına İdlib ile Afrin arasındaki sınır bölgesinden başlayan tim, Türk askerinin konuşlanacağı 14 ayrı gözlem noktasını tespit etmeye çalışıyor.

Tehlike arzeden bölgeler sadece Özel Kuvvetler’in anlayacağı şekilde işaretleniyor.

Tim karada keşif yaparken, bir insansız hava aracı da Afrin’i çember içine alan güzergâhta uçuş yaptı.

Hatay-Reyhanlı hattına askeri sevkıyat DÜN de devam etti.

Türkiye’nin farklı bölgelerinden zırhlı ve paletli araçlar ile Fırtına obüsleri sınıra kaydırıldı. Sınır hattına, askeri ihtiyaçlara için özel bölümlere sahip karakollara yerleştirilmek üzere konteynerler de gönderildi.

Öte yandan Rusya, Amerika Birleşik Devletleri'nin Suriye'de politikasına ilişkin zehir zemberek açıklamalarda bulundu...

Açıklamada, "Amerika öncülüğündeki koalisyonun özellikle Irak’ta IŞİD’le savaşır gibi yapıp, Suriye’de de, 'nedense' IŞİD’e karşı sözde bir mücadele verdiğini herkes görüyor" denildi.

Irak Başbakanı Haydar El İbadi ise Bölgesel Yönetimin, Bağdat ile diyalog çağrılarına yanıt verdi..

İbadi, "Herhangi bir diyalog Irak'ın birlik ve beraberliğiyle anayasaya saygı ve referandumun iptaline bağlıdır. Referandumu hiç kimseyle tartışmayacağız ve bu iptal edilmeden de müzakerelerde bulunmayacağız" dedi.

Diğer yandan, Irak Federal Mahkemesi, Bölgesel Yönetimde referandumunu gerçekleştiren Yüksek Seçim Komiserliği Başkanı ve üyeleri hakkında tutuklama kararı çıkardı...

Türkmen askeri kuvvetlerinin lideri Yılmaz Neccar'dan ise Kerkük konusunda Bölgesel yönetime uyarı geldi..

Kerkük'ün, Kürtlere verilmesinin söz konusu bile olamayacağını vurgulayan Neccar, "Türkmenler olarak silahlı güçlerimiz ile hazır bekliyoruz. Çok şehit verdik, bundan sonra da vermeye hazırız" dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz