Nauert: "karar beyaz saray ve dışişleri ile koordineli alındı"

Nauert: "karar beyaz saray ve dışişleri ile koordineli alındı"

Vize krizinde Washington sessizliğini bozdu. Ankara büyükelçisi Bass'a sahip çıkan Amerika Birleşik Devletleri, "vizeleri askıya alma" kararının Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı'nın koordinasyonu ile verildiğini duyurdu. Bu açıklamayı takiben de, Türkiye'den Amerikan Wall Street Journal gazetesinin bir muhabirinin tutuklanması kararı geldi.

Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasındaki vize geriliminde Washington'dan ilk yorum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara Büyükelçisi John Bass'e yönelik eleştirisi sonrası geldi.

ERDOĞAN:"ANKARADAKİ BİR BÜYÜKELÇİNİN BÖYLE BİR KARAR ALMASI SONRA DA "BEN BUNU DEVLETİM ADIN ALDIM" DEMESİ DÜŞÜNDÜRÜCÜDÜR."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri sonrası Amerikan Dışişleri Bakanlığı yasak kararının Beyaz Saray ile kendilerinin koordinesinde alındığını açıkladı.

Büyükelçi Bass'ın ülkenin en iyi diplomatlarından biri olduğunu söyleyen Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert, elçilik çalışanlarının tutuklanmasının da kendilerinde hayal kırıklığı yarattığını söyledi.

Sözcü Nauert, ilişkilerin düzelmesinin, Türkiye'nin tavrına bağlı olduğunu da vurguladı..

Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon da, Türkiye'nin artık güvenilir müttefik değil bir Ortadoğu ülkesi olduğunu söyledi.

Taraflardan tansiyonun düşmediği krizi tırmandıracak karşılıklı adımlar da atıldı.

Amerikan Wall Street Journal gazetesinin Türkiye muhabiri Ayla Albayrak, 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Halen New York’ta bulunan gazeteci Albayrak terör örgütü PKK'nın propagandası yapmakla suçlanıyordu.

Vize başvurularının karşılıklı askıya alınmasıyla, gidecekler de, gelenler de kapıda kaldı. 3 filmin galasında konser vermek için Amerika'ya davet alan Antakya Medeniyetler Korosu dahil pek çok kişi vize randevularına gidemedi.

Vize için gelenlere, konsolosluğun iletişim bilgilerinin yer aldığı bir kağıt verildi. Koro dahil gelen herkes kapıdan çevrildi.

Üç semavi dinin mensuplarından oluşan koro, 2012 yılında Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmişti.

Atatürk Havalimanı'ndan vize alarak Türkiye'ye girmek isteyen Amerikan yolculara da bu kapsamda izin verilmedi.

Kriz nedeniyle Fenerbahçe kadın basketbol takımı ile oynayacakları karşılaşmaya 2 Amerikan oyuncusunu götürmeyen, Rusya'nın Nadezhda Orenburg takımına ise vize çıktı.

Dışişleri Bakanlığı, Emma Cannon ve Brionne Jones için izinlerin verildiğini duyurdu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz