Hollanda'da mahkumlar kendilerinin gardiyanı olacak

Hollanda'da mahkumlar kendilerinin gardiyanı olacak

Hollandalı mahkumlar kendilerinin gardiyanı olacak... Hollanda'daki tüm cezaevlerinde mahkumlar artık gardiyanların yerine hücrelerini kendileri kilitleyip açacak. Böylece hem gardiyanların iş yükünün azaltılması hem de mahkumların güvenlik sorununun ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Hollanda cezaevlerinde yeni bir uygulama başladı..

Buna göre, mahkumların gardiyanı yine gardiyanlar olacak..

Bir süre önce Hollanda'daki 28 cezaevinin 19'unda deneme amacıyla başlatılan, her mahkuma kendi hücresinin anahtarının verilmesi uygulamasının büyük ölçüde başarıya ulaştığı açıklandı.

Mahkumlara verilen anahtarlar, hücre kapılarını sadece dışarıdan kilitleyip açabiliyor. Mahkumlar, kapıyı içeriden kilitleyemiyor.

Cezaevi personel derneklerine göre de, gardiyanların günde en az iki kez mahkum hücrelerinin kapılarını açıp kapamasına gerek kalmadı.
Bunu artık mahkumlar kendileri yapıyor. Havalandırma ya da sosyal etkinliklere giden mahkum, kendisine verilen anahtarla hücrelerinin kapısını kilitleyip çıkıyor.

Uygulamanın, hem mahkumlara daha fazla sorumluluk yüklediği, hem de başta hırsızlık olmak üzere birçok güvenlik sorununu ortadan kaldırdığı belirtildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz