Katalonya başkanı'ndan bağımsızlık açıklaması

Katalonya başkanı'ndan bağımsızlık açıklaması

İspanya'nın doğusundaki Katalonya bölgesinin merakla beklenen bağımsızlık kararı ile ilgili açıklama yapıldı. Katalonya yönetiminin başkanı Puigdemont, bağımsızlık ilanını askıya aldıklarını duyurdu.

Katalonya yerel parlamentosu, Anayasa Mahkemesi tarafından yasa dışı ilan edilmesine rağmen 1 Ekim'de yapılan bağımsızlık referandumu sonrası ilk kez toplandı.

Katalan lider Carles Puigdemont, bir saat gecikmeli yaptığı konuşmasında, "1 Ekim'deki referandum sonucuna göre Katalonya bağımsızlık hakkı kazandı" dedi.

Beklentilerin aksine bağımsızlık ilanı yapmayan Puigdemont, "Katalonya'nın cumhuriyet yönetiminde bir devlet olması için halkın bana verdiği yetkiyi üstleniyorum. Ama İspanyol hükümeti ile diyalog kapısını açmak için bağımsızlık ilanını askıya alıyorum" diyerek İspanyol hükümetinden arabuluculuğu kabul etmesini istediğini belirtti.

Öte yandan Katalonya yerel parlamentosunda bağımsızlık ilan edileceği beklentisiyle kalabalık bir grup parlamento binası yakınında toplandı.

İspanya hükümeti, Puigdemont'un konuşmasını "üstü kapalı bağımsızlık ilanı" olarak yorumlayıp, "kabul edilemez" olduğunu savundu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İspanya'da her türlü gerilimin artmasından kaçınılması çağrısında bulundu.

İspanya’da ciddi bir ihtilafın yaşandığına işaret eden Merkel, "Diyaloğun başlamasını ve İspanya Anayasası’na uygun çözümler bulunmasını ümit ediyorum" dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz