Erdoğan: "sorunun faili ABD'nin ta kendisidir"

Erdoğan: "sorunun faili ABD'nin ta kendisidir"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'daki Amerikan Başkonsolosluğu çalışanlarından Metin Topuz'un tutuklanması ile başlayan vize krizine ilişkin çok sert konuştu... Krizin sorumlusu olarak Washington'u işaret eden Erdoğan, Amerikan Büyükelçisi John Bass'in görevden alınması gerektiğini söyledi... Krize neden olan isim Metin Topuz'un ilk ifadesi sonucu "FETÖ ile görevliler arasında aracılık yaptığı" belirlendi.

Ankara ile Washington arasındaki vize çatlağı derinleşiyor...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan'da yaptığı konuşmada; Amerika Birleşik Devletleri'nin vize kararını, Ankara büyükelçisi John Bass üzerinden çok sert sözlerle eleştirdi.

ERDOĞAN: "ÖNCELİKLE ŞUNU SÖYLEYEYİM BU SORUNU BİZ BAŞLATMADIK BU SORUNUN FAİLİ ABD'NİN TA KENDİSİDİR VE ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİN ÖZELLİKLE DIŞİŞLERİ BAKANIMIZLA GÖRĞLME YAPMAMASI YADIRGADIĞIM BİR KONDUDUR. ANKARADAKİ BİR BÜYÜKELÇİNİN BÖYKE BİR KJARAR ALMASI SONRADA BEN BUNU DEVLETİM ADIN ALDIM DEMESİ DÜŞÜNCÜDÜRÜCÜDÜR. EĞER DURUM BÖYLEYSE BİZİM ABDLİ ÜST DÜZEYLERLE KONUŞACAK BİR ŞEYİMİZ YOK, YOK BÖYLE DEĞİLSE ABD YÖNETİMİNİN BÜYÜKELÇİYİ GÖREVDEN ALMASI GEREKİR..."

"VEDA ZİYARETİNİ KABUL ETMEDİK VE KABUL ETMİYORUZ, ABDNİN TEMSİLCİSİ OLARAK KABUL ETMİYORUZ."

Kriz sonrası ilk adım da Türkiye'den geldi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, IMF ve Dünya Bankası toplantılarına katılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. Şimşek, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Sorunları diyalog yolu ile çözeceğiz" dedi.

Gerilim, askeri alanlara ise sıçramadı. Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, yaşananların askeri operasyonları etkilemeyeceğini açıkladı.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı, vize krizine ilişkin açıklamalarda bulundu. Elçilik çalışanlarının tutuklanmasının kendilerinde hayal kırıklığı yarattığını söyleyen Sözcü Nauert, yasak kararının Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı'yla koordineli olarak alındığını belirtti.

Geçtiğimiz hafta firari eski savcı Zekeriya Öz ile irtibatı tespit edilmesinin ardından tutuklanan İstanbul'daki Amerikan Başkonsolosluğu görevlilerinden Metin Topuz ise ilk ifadesini verdi.

Topuz'un, Amerikan Adalet Bakanlığı Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi mensubuymuş gibi operasyonlara katıldığı ortaya çıktı. 21 yıllık sırları deşifre olan Topuz'un FETÖ'nün iletişim aracı ByLock ile de kritik irtibatlar kurduğu belirlendi.

Öte yandan, yasaklar kapsamında Türkiye'ye giriş için Atatürk havalimanından vize almak isteyen Amerikalı yolculara vize verilmedi. Transit uçuşu bulunan Amerikan vatandaşları ise herhangi bir sorun ile karşılaşmadı. 8 Ekim’den önce elektronik vize alan yolcular da sorunsuz şekilde Türkiye'ye giriş yaptı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz