Türkiye'de her 3 çalışandan biri fazla mesaide

Türkiye'de her 3 çalışandan biri fazla mesaide

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün “Dünyada İstihdam ve Sosyal Görünüm" raporu açıklandı...Buna göre Türkiye'de her 3 kişiden biri, fazla mesaiye kalıyor...Gelişmiş ekonomilerde ise bu rakam 9'da bir...Verileri değerlendiren uzmanlara göre bu tablonun nedeni, "düşük ücretler ve iş kanunu"...

Uluslararası Çalışma Örgütü, “Dünyada İstihdam ve Sosyal Görünüm 2017” raporunu yayımladı. Ülkelerin çalışma hayatlarını inceleyen araştırmaya göre, Türkiye mesai saatlerinin fazlalığıyla Myanmar, Vietnam ve Peru gibi ülkelerle birlikte üst sıralarda yer aldı.

Rapora göre, fazla mesaiye kalarak haftada 48 saatten fazla çalışanların oranı Türkiye'de yüzde 35'i buluyor. Yani her 3 Türk çalışandan biri fazla mesai yapıyor. Gelişmiş ekonomilerde ise, fazla mesai saatleri içinde çalışanların oranı yüzde 12.4 yani 9'da bir ..

Peki Türkiye'de fazla mesai oranı neden bu kadar yüksek? DİSK-AR yetkililerine göre bu sorunun yanıtı, düşük ücretler ve iş kanunu...

İş kanunundaki boşluğun Ağustos ayında çıkarılan yönetmelikle doldurulduğunu söyleyen DİSK-AR yetkilileri, işçiye isteği dışında fazla mesai yaptırılmasının yasal zemine oturtulduğunu söylüyor.

Uzmanlar, uzun çalışma saatlerinin çalışanların sağlığını bozduğunu da vurguluyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz