Vize krizi iş dünyasının da gündeminde

Vize krizi iş dünyasının da gündeminde

Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasındaki vize krizi iş dünyasının da en önemli gündem maddesi oldu... TÜSİAD ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği başta olmak üzere pek çok kuruluş, ekonomik ilişkilere zarar gelmeden, sorunun diplomatik süreçlerle çözülmesi çağrısında bulundu... İki ülkenin dış ticaret hacmi 17 buçuk milyar doları geçiyor...

Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasındaki vize işlemlerinin askıya alınması, iş dünyasında da yankı buldu.

İlk açıklama, Türk Sanayici ve İşadamları Derneği'nden geldi. Kararı, "son derece talihsiz bir gelişme" olarak değerlendiren TÜSİAD açıklamasında, "Vize krizini itidal içinde çözecek diplomatik süreçler bir an evvel başlatılmalıdır" denildi.

Karardan, iki ülkenin vatandaşlarının yanısıra ülkeler arasındaki ekonomik, sosyal, kültürel ve akademik ilişkilerin zarar göreceği uyarısında bulunan patronlar kulübü, "Bu krizin ikili ilişkilerin temellerini sarsmadan, karşılıklı güven ve yapıcı diyalog eşliğinde hafifletilmesi, akabinde de yaşanan anlaşmazlıkların hızlı bir şekilde çözülmesi öncelikli beklentimizdir" çağrısını yaptı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da iki ülke arasındaki güçlü ilişkinin, yaşanan sorunun diyalogla aşılacağı yönünde ümit verdiğini belirtti. Hisarcıklıoğlu yazılı açıklamasında, "Biz sorunun diplomatik süreçlerle kısa sürede aşılacağına inanıyoruz." ifadesini kullandı.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türkiye-ABD İş Konseyi Başkanı Kamil Ekim Alptekin de "Sorunların ekonomik ilişkileri etkilemeyecek şekilde çözülmesini arzu ediyoruz ancak söz konusu milli güvenlik olduğu zaman hiçbir ülkenin taviz vermeyeceğini belirtmek isterim" dedi.

Bir açıklama da Türk-Amerikan İş Adamları Derneği'nden geldi. İki ülke arasındaki ilişkilerin tarihsel olduğu kadar ticari, siyasi, askeri ve sosyal temellere dayandığının altını çizen Dernek Başkanı Ali Osman Akat, "kararın iki ülke arasındaki köklü ilişkilere zarar vereceği düşüncesindeyiz" dedi.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, "İki ülke arasında tırmanan gerilimin geldiği son noktayı endişe ile izliyoruz" dedi. İş dünyasından akademiye pek çok işbirliğinin olumsuz etkileneceği uyarısında bulunan Kadooğlu, kararın seyahat özgürlüğü noktasında da telafi edilmesi zor sıkıntılar doğuracağını söyledi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Türkiye'nin bu karara mütekabiliyet esası gereği karşılık verdiğini ve kendisine yönelik yaptırımlara tepkisiz kalmayacağını vurguladı.

Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği de yaşananları endişe ile izlediklerini belirtti; "19 milyar dolara ulaşan ticaret hacmine zarar verebileceği düşüncesindeyiz" denildi.

Vize krizinin ardından, Türk Hava Yolları'ndan da bilet açıklaması geldi. İstanbul aktarmalı yolcuların sorundan etkilenmediği belirtilen açıklamada, hiç kullanılmamış biletlerin iade edilebileceği ifade edildi. Ayrıca yolcular, herhangi bir fark ödemeden biletin geçerliliğini 31 Ekim 2017 tarihine kadar uzatabilecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz