Merkez Bankası'na yeni düzenleme geliyor

Merkez Bankası'na yeni düzenleme geliyor

Merkez Bankası'na yeni düzenleme geliyor... Açıklamayı Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaptı... Merkez Bankası'nın denetiminde uluslararası standartları da dikkate alan, daha ileri ve yeni bir mekanizma oluşturduklarını belirteren Şimşek, "Daha etkin bir Denetim Komitesi yapısı kurulacak" dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası'nın 2000 yılından bu yana bağımsız denetime tabi faaliyetlerini sürdürdüğüne işaret ederek, teşkilatında bir Denetim Genel Müdürlüğü bulunan bankanın ayrıca Sayıştay, Başbakanlık Teftiş Kurulu ve Devlet Denetleme Kurulunca denetlendiğini hatırlattı.

Bankanın yılda iki defa Bakanlar Kurulu ile Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'na hesap verme ve kamuoyunu aydınlatma sorumluluğu bulunduğuna dikkati çeken Şimşek, torba yasa tasarısında yer alan bir düzenlemeyle Merkez Bankası'nın denetimine ilişkin yeni bir çerçeve oluşturduklarını söyledi.

Şimşek, "Türk Ticaret Kanunu ve uluslararası en iyi uygulamalar dikkate alınarak Merkez Bankası'nın denetimine ilişkin yapı ve uygulama çerçevesi geliştiriyoruz. Bankanın denetim uygulamalarında uluslararası standartları da dikkate alan, daha ileri ve yeni bir adım atıyoruz." diye konuştu.

Denetleme Kurulu'nun kaldırılacağını ve yerine daha etkin çalışacak "Denetim Komitesi" yapısının kurulacağını anlatan Şimşek, bankanın denetlenmesi bakımından bir boşluk ya da eksiklik doğmayacağını vurguladı.

Banka Meclisi yani Yönetim Kurulundan bir komitenin kurul adına bankanın denetim ve kontrol sistemlerinin işlerliğini ve etkinliğini denetleyeceğini belirten Şimşek, "Bu kapsamda raporlar yılda bir defa değil, üç ayda bir sunulacak. Bu da sistemin etkinliğini sağlayacak" dedi. Ayrıca, Banka Meclisi'ne Risk Komitesi'nin yanı sıra Kurumsal Yönetim Komitesi, Sürdürülebilirlik Komitesi gibi komite ve komisyonları kurma yetkisi verildiğini de sözlerine ekledi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz