ABD'nin vize kararı TL'yi vurdu

ABD'nin vize kararı TL'yi vurdu

Amerika Birleşik Devletleri'nin vize kararı sonrasında Türk Lirası değer kaybetti. Dolar güne 3 lira 70 kuruşun üzerinde başladı... Gelişmelerin ardından Merkez Bankası'ndan "Döviz likiditesi ile ilgili bir sıkıntı yok" açıklaması geldi.

Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında vizelerin askıya alınmasının ardından dolar ve avro yükselişe geçti, Türk Lirası hızlı değer kaybetti. Cuma günü haftayı 3,62 seviyesinde kapatan dolar, vize krizinin yaşanmasıyla 3,80'e kadar çıktı. Kur daha sonra yeniden 3,70'in bir miktar altına geriledi.

Avro da 4,46 seviyesini aşarak rekor tazeledi. Daha sonra 4,33'ten işlem görmeye başladı.

Bu arada Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Uysal, TL'deki sert değer kaybı ardından sistemde döviz likiditesi anlamında bir sıkıntı olmadığını, piyasaları yakından takip ettiklerini söyledi. Bankalardaki döviz tevdiat hesaplarının son dönemdeki en yüksek seviyelerinde olduğuna da dikkat çeken Uysal, "Mevcut durumda reel kur seviyesi açısından baktığımızda TL zaten oldukça zayıf ve rekabetçi seviyelerde" dedi.

Doların yükselişiyle altının gramı da tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Altının gramı açılışta 155 lira iken, daha sonra 152 lira seviyesinde dengelendi. Kapalıçarşı'da çeyrek altın 250, Cumhuriyet altını BİN 20 liradan satılıyor.

Borsa ise haftaya düşüşle başladı... Açılışta yüzde 3,66 değer kaybeden endeks 100 bin 324 puana kadar geriledi.

Analistler, söz konusu gelişmelerin ardından taraflardan gelecek haber ve açıklamaların, yatırımcıların odak noktasına yerleştiğini belirtiyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz