TÜSİAD'dan vize açıklaması

TÜSİAD'dan vize açıklaması

TÜSİAD, vize krizi ile ilgili açıklama yayınladı. Kararı "son derece talihsiz bir gelişme" olarak değerlendiren patronlar kulübü, iki ülke arasındaki ilişkilerin zarar göreceği uyarısında bulundu. Açıklamada, "anlaşmazlık ve farklılıklar, sağduyulu diplomasi ile çözüme kavuşturulmalıdır" denildi.

Türkiye Sanayi ve iş adamlyarı derneği, Amerika Birleşik Devletleri'nin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik seyahat vizesi işlemlerini durdurması kararı ile ilgili açıklama yaptı.

Kararı, "son derece talihsiz bir gelişme" olarak değerlendiren TÜSİAD, iki ülkenin siyasal, ekonomik ve tarihi açıdan güçlü ve köklü bağlara sahip olduğunu hatırlattı.

NATO müttefikliği çerçevesinde, bölgesel ve küresel istikrar açısından iki ülke ilişkilerinin belirleyici olduğuna da dikkat çekilen açıklamada, "Vize krizini itidal içinde çözecek diplomatik süreçler bir an evvel başlatılmalıdır. Uluslararası ilişkilerde müttefik ülkeler arasında, belirli konular üzerinde anlaşmazlık ya da öncelik farklılıklarının bulunması doğaldır. Ancak bu anlaşmazlık ve farklılıklar, sağduyulu diplomasi ile çözüme kavuşturulmalıdır" denildi.

Karardan, iki ülkenin vatandaşlarının yanısıra ülkeler arasındaki ekonomik, sosyal, kültürel ve akademik ilişkilerin zarar göreceği uyarısında bulunan patronlar kulübü, "Bu krizin ikili ilişkilerin temellerini sarsmadan, karşılıklı güven ve yapıcı diyalog eşliğinde hafifletilmesi, akabinde de yaşanan anlaşmazlıkların hızlı bir şekilde çözülmesi öncelikli beklentimizdir" çağrısını yaptı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz