Emlak vergisi ödemelerinde eşitsizlik

Emlak vergisi ödemelerinde eşitsizlik

Mülk sahiplerinin her yıl 2 taksitte ödediği emlak vergisi ile ilgili yeni düzenleme yapıldı. Daha önce fahiş artışlar yaşanan emlak vergisinde bundan böyle arsa ve arazi bedeline göre yüzde 50 artış sınırı uygulanacak. Ancak, ödeme dengesizlikleri devam ediyor. 150 bin liralık mütevazi bir konut ile 1 milyon liralık lüks konutun sahipleri, aynı vergiyi ödüyor.

Eviniz 150 bin lira değerinde bir mülkse, deniz manzaralı ve 1 milyon liralık bir ev sahibi ile aynı emlak vergisini ödüyorsunuz.

Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın açıklamasına göre; sadece 2018, 19, 20 ve 21 yıllarında uygulanmak üzere Emlak Vergisi değerine esas arsa ve arazi metrekare bedelinin 2017 yılına göre en fazla yüzde 50 artırılmasına ilişkin sınırlama getirildi.

Fahiş vergi artışlarıyla ilgili düzenleme yapılsa da ödeme eşitsizlikleri sürüyor.

"SINIRLAMA GETİRİLDİ ANCAK 1 MİLYON DEĞERİNDEKİ BİR EVLE EN ALT KATTA KOTTAKİ BİR EVİN ÖDEDİĞİ VERGİ ŞUANDA AYNI. BUNUNLA İLGİLİ YENİ BİR DÜZENLEME YAPILMALI"

soruna dikkati çeken Emlakçı Salim Taşçı, mülk sahiplerini de konuyla ilgili uyarıyor.

"BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMASINLAR . ŞİKAYET DİLEKÇESİ MUHAKKAK DOLDURMALARI GEREK "

Emlak vergileri; 1 Mart-31 Mayıs ve 1 Kasım-1 Aralık arasında iki taksit olarak ödeniyor. Gayrimenkulun bağlı olduğu belediye eğer Büyükşehir statüsünde ise ödenmesi gereken vergi ikiye katlanıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz