"Hiçbir hükümet durup dururken vergileri artırmaz"

"Hiçbir hükümet durup dururken vergileri artırmaz"

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne yüzde 40'lık zamma ilişkin ''kısa süre içinde düzenleme açıklanacak. Hiçbir hükümet durup dururken vergileri artırmaz'' dedi. Şimşek, taşeron düzenlemesine ilişkin çalışmaların da bu yıl itibariyle tamamlanacağını söyledi.

NTV'de soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Orta Vadeli Program'ın hedeflerini anlattı. Kamuda tasarruf döneminin başladığını söyleyen Şimşek, motorlu taşıtlar vergisi düzenlemesiyle ilgili de konuştu.

ŞİMŞEK: " İNANIYORUM Kİ KISA SÜRE İÇERİSİNDE NASIL BİR DÜZENLEME OLACAK BU AÇIKLANACAK. HİÇBİR HÜKÜMET DURUP DURURKEN VERGİLERİ ARTIRMAZ. ÖNÜMÜZDEKİ SENE SADECE SAVUNMA HARCAMALARIMIZ MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI'NA AKTARILACAK TERÖRLE MÜCADELE İÇİN MUHTEMELEN 17-18 MİLYAR LİRALIK İLAVE BİR HARCAMA YAPACAK. İKİ SEÇENEĞİMİZ VAR YA DAHA ÇOK BORÇLANACAĞIZ BİZ BİR TERCİH YAPTIK KAMU İLAVE HARCAMALARINI SAĞLIKLI VERGİ GELİRLERİYLE YAPALIM DEDİK. "

Şimşek, enflasyondaki yükselişi de değerlendirdi.

ŞİMŞEK: "GIDA FİYATLARI HEM YÜKSEK HEM DE ÇOK OYNAK. PARA POLİTİKASINDA SIKI DURUŞU DEVAM ETTİRECEĞİZ. YAPTIĞIMIZ ANALİZE GÖRE 10'UN BİRAZ ALTINA İNİYOR. BAZ ETKİSİ ALEYHİMİZE BEKLENTİLER BİRAZ BOZULMUŞ DURUMDA. ÖNÜMÜZDEKİ SENENİN İLK ÇEYREĞİNDE ENFLASYON TEK HANEYE DÜŞMÜŞ OLACAK."

Bakan Şimşek, taşeron düzenlemesi konusunda da "Bu yöndeki çalışmalar net olarak bu yıl tamamlanacak. Başbakanımızın talimatı çok net. Kamuya hizmet veren kardeşlerimiz rahat olsun" diye konuştu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz