Kayıp-kaçak bedeli için gsm operatörleri de başvurdu

Kayıp-kaçak bedeli için gsm operatörleri de başvurdu

Yargıtay'ın, "kayıp kaçak bedelinin, 10 yıl geriye dönük olarak aboneye ödenmesi" yönündeki kararı, cep telefonu operatörlerini de harekete geçirdi. Turkcell ve Vodafone'un, dağıtım şirketlerine açtığı davanın tutarı 300 milyon lirayı buluyor.

Elektrik dağıtım sektörü, kayıp-kaçak tahsilatı konusunda açılan davaları konuşuyor. Konut abonelerinin yanı sıra büyük işletmeler de elektrik dağıtım şirketlerinden geçmiş 10 yıllık dönem için hesaplanacak kayıp-kaçak bedelini tahsil etmek için dava açıyor. Bu işletmeler arasında cep telefonu operatörleri Turkcell ve Vodafone da bulunuyor.

Bu operatörlerin talep ettiği 10 yıl geriye dönük kayıp-kaçak bedeli, 300 milyon lirayı buluyor.

Operatörlerin yanı sıra çok yüksek miktarda elektrik tüketen fabrikalar ve işletmeler de aynı gerekçeyle dağıtım şirketleri aleyhine dava açtı. Özellikle bakır, demirçelik sektörlerinin açtığı davanın parasal tutarının milyarlarca lirayı bulduğu belirtildi.

Hükümet, bu davaların peş peşe gelmesi üzerine geçen yıl Elektrik Piyasası Yasası'nda bir değişiklik yapmış, kayıp-kaçağı elektrik tarifesinin bir bileşeni haline getirmişti. Söz konusu yasal düzenlemede, geriye yönelik kayıp-kaçak tahsilatına ilişkin davaların önünü kesecek de bir madde eklenmişti. Cumhuiyet halk partisi, bu düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi'ne taşımıştı. Tazminat baskısından bunalan enerji sektörü, Yüksek Mahkeme'den çıkacak kararı bekliyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz