Emekli memura ikramiye başvuruları sürüyor

Emekli memura ikramiye başvuruları sürüyor

Memur emeklileri için ek ikramiye ödemeleri devam ediyor. 30 yılın üzerinde hizmeti olan emeklilerin ikramiye ödemeleri için, 27 Ocak 2018'e kadar başvuru yapması gerekiyor.

30 yıldan fazla hizmeti olmasına rağmen 30 yıl üzerinden emekli olan yaklaşık 450 bin memura fazla çalıştığı yılların karşılığı ek ikramiye ile ödeniyor.

Ödemeler 21 Mart 2017'de başladı. Bazı memur emeklileri paralarını aldı ancak henüz başvuru yapmamış ya da parası ödenmemiş çok sayıda emekli memur var.

İkramiye tutarının üst sınırı ilk yıl için 7 bin 500 lira olarak belirlendi. Verilecek tutar başvuru sonrası 3 ay içinde hesaba geçecek. Kalan kısım var ise bir yıl sonra faizi ile birlikte ödenecek.
Düzenlemeden vefat eden memurların eşleri ve çocukları da yararlanabiliyor. Başvurular 27 Ocak 2018'e kadar sürecek.

Emekli ikramiyesi tutarı, emekli aylıklarının başlangıç tarihindeki katsayılar esas alınarak hesaplanıyor.
Her tam hizmet yılı için ödenecek ikramiye tutarının bir yıllık tutarı 50 liranın, ödenecek toplam ikramiye tutarı ise 100 liranın altında olamayacak şekilde hesaplama yapılıyor.

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce başvuru yapıp dava açmamış olanların eski başvuruları, ilgili maddenin yürürlüğe girdiği tarihte yapılmış sayılacak.
Yürürlük tarihinden önce açılan davalar düşecek. Yargılama giderleri ise SGK'nın üzerinde bırakılacak.

Başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı'na yapılıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz