Dışişleri: "kararda ısrarın mutlaka bedeli olur"

Dışişleri: "kararda ısrarın mutlaka bedeli olur"

Irak'taki bölgesel yönetim bağımsızlık referandumu kararından geri adım atmıyor, Erbil'e tepkiler de art arda geliyor... Bağdat'ın kuzeyinde yer alan Selahaddin ili, 25 Eylül'de gerçekleştirilmesi planlanan referandumun kendi sınırlarında yapılmasını reddetti. Dışişleri Bakanlığı bölgesel yönetimin ısrarının mutlaka bir bedeli olacağını belirttiği sert bir açıklama yayınladı. Arap Birliği de referandumun yasadışı olduğu konusunda hemfikir...

Irak'taki bölgesel yönetimin 25 Eylül'de gerçekleştirmeyi planladığı bağımsızlık referandumu ve Deyr ez Zor'daki çift taraflı yürütlen IŞİD operasyonu... Bölgede tansiyon yükseliyor...

Referandum hazırlıklarının yüzde 95'ini tamamlayan bölgesel yönetim, Irak Meclisi’nin referandumu tanımama kararına yanıt verdi. Yönetim başkanı Mesud Barzani, referandumun planlandığı gibi düzenleneceğini söyledi. Barzani, bağımsızlık için 100 yıldır mücadele ettiklerini ve bunun için bedeller ödemeye hazır olduklarını söyledi.

Bağdat'ın ardından bir tepki de başkentin kuzeyinde yer alan Selahaddin ilinden geldi. Selahaddin İl Meclisi, sınırları içinde referandum yapılmasını oy birliğiyle reddetti.

Dışişleri Bakanlığı da merkez hükümetin aldığı kararı destkeleyen, Erbil'e ise sert tepki içeren bir açıklama yayınladı. Referandum konusundaki yaklaşımda ısrar edilmesinin mutlaka bir bedeli olacağı belirtilen açıklamada, bölgesel yönetim aklıselim davranmaya ve sözkonusu hatalı yaklaşımından vazgeçmeye davet edildi.

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ Twitter hesabından Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni bağımsızlık referandumuna karşı bir karar almaya çağırdı. Başbuğ aksi bir durumun tarihi bir hata olacağını söyledi.

Arap Birliği de referanduma karşı çıkan tarafta yeraldı... Arap ülkelerinin Dışişleri Bakanları referandumun yasadışı olduğunu belirtti.

Suriye'de ise Amerika Birleşik Devletleri öncülüğündeki uluslararası koalisyonun sivillere yönelik ölümcül tutumu tüm uyarılara karşın sürüyor...

Suriye resmi haber ajansı SANA koalisyon uçaklarının Rakka kentinde bir evi vurduğunu, saldırıda çoğu kadın ve çocuk en 11 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi. Haberde ayrıca Deyr ez Zor’un kuzeyindeki Şahabat köyünde de hava saldırıları sonucunda 11 sivilin öldüğü kaydedildi.

Bölgede PYD/PKK'ya desteğini sürdüren Washington ise örgüte şimdiye kadar 700 milyon dolarlık silah yolladı. Gerçekleştirilien yardımın kağıt üzerinde yasal ancak uluslararası kurallara uygun olmadığı ileri sürüldü.

Türk Silahlı Kuvvetleri de sık sık taciz ateşi gerçekleştirilen Suriye sınırına ağır sevkiyat gerçekleştirdi.

Terör örgütü PYD/PKK kontrolündeki Afrin'e komşu Kilis'e gönderilen obüsler ile personelin yer aldığı konvoy, DÜN akşam kente ulaştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz