Ankara'da bylock operasyonu, 79 kişi hakkında gözaltı kararı

Ankara'da bylock operasyonu, 79 kişi hakkında gözaltı kararı

15 Temmuz'un ardından Fethullahçı Terör Örgütü'ne yönelik başlatılan davaların duruşmaları ve operasyonlar sürüyor. FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında birçok kentte gözaltı ve tutuklama kararları geldi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'ByLock' kullanıcısı olduğu tespit edilen ve KHK'lar ile kapatılan özel okul ve dershane çalışanı 79 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Sabah saatlerinde başlayan operasyonlarda şu ana kadar 30 kişi gözaltına alındı. Diğer zanlılar aranıyor.

Tokat merkezli 7 ilde, FETÖ'NÜN "hakim ve savcı çalışma evleri"ne yönelik operasyon düzenlendi. Şüpheli 9 kadın gözaltına alındı. Zanlıların emniyetteki ilk ifadelerinde, Ankara'da söz konusu evlerde kaldıklarını itiraf ettikleri öğrenildi.

Aksaray'da 8, örgütün adliye yapılanmasına yönelik Sakarya merkezli, İstanbul, Denizli, Afyonkarahisar ve Giresun'daki operasyonlarda haklarında yakalama kararı bulunan 15 kişi gözaltına alındı.
Yine Afyonkarahisar'da, örgüte finansal destek sağladıkları ileri sürülen 25 şüpheli yakalanarak emniyete götürüldü.

Çeşme'den Yunanistan'a kaçak yollardan geçme hazırlığında olan 14 kişi yakalandı. Bu kişilerin arasında, FETÖ yöneticisi olmak suçundan aranan BDDK'nın eski başkan yardımcısı Ozan Cangürel'in eşi ve iki çocuğu ile FETÖ operasyonları kapsamında haklarında işlem yapılan 3 şüphelinin de bulunduğu belirtildi.

Elazığ’da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında adliyeye sevk edilen 15 şüphelinden 9’u tutuklanırken, Kayseri'de KHK ile kapatılan KÜMDER yöneticisi ve üyesi 8 sanığa, 6 yıl 3 ay ile 8 yıl 9 ay arasında değişen hapis cezaları verildi.

Samsun'da avukatların da aralarında bulunduğu 5'i tutuklu 24 sanığın yargılandığı dava da ise tahliye kararı çıktı. Sanıklardan biri "etkin pişmanlık" hükümleri kapsamında tahliye edildi.

Öte yandan 15 Temmuz'da Marmaris'te Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırı ve Akıncı Üssü'ndeki olaylara ilişkin davalar ile diğer davaların duruşmaları bugün de devam etti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz