AP'de Türkiye çatlağı

AP'de Türkiye çatlağı

Türkiye gündemi ile toplanan Avrupa Parlamentosu'nda bir kez daha müzakerelerin askıya alınması çağrısı yapıldı. Ancak oturumda bazı ülkelerin temsilcilerinin yaptığı özeleştiriler dikkat çekti. Özellikle Uluslar ve Özgürlükler Avrupası Grubunun Fransız temsilcisinin "Bugünün hasta adamı Avrupa Birliği'dir" çıkışı, müzakereler konusunda birlik içindeki Türkiye çatlağını gözler önüne serdi.

Almanya'nın Ekim ayında Avrupa Birliği gündemine getirmeye hazırlandığı Türkiye ile üyelik müzakereleri konusu ilk olarak Avrupa Parlamentosu'nda masaya yatırıldı. Parlamento bir kez daha Türkiye ile müzakerelerin askıya alınması çağrısında bulundu.

Avrupa Komisyonu da durumda değişiklik olmazsa müzakerelerin askıya alınması yönünde görüş belirteceğinin sinyalini verdi.

Yayınladığı raporlar ile Ankara'nın tepkisini çeken, parlamentonun Türkiye raportörü Kati Piri (Keti Piri), müzakerelerin askıya alınması kararının, Ekim'de Avrupa Birliği liderleri tarafından da benimsenmesi çağrısında bulundu.

Ancak oturumda birlik içindeki Türkiye çatlağı bir kez daha kendini gösterdi. Avrupa Birliği Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn (Yohan Han), Türkiye'nin stratejik bir bölgede birliğin kilit bir ortağı olduğunu vurguladı.

En dikkat çeken eleştiri ise Uluslar ve Özgürlükler Avrupası Grubunun Fransız üyesi Edouard Ferrand'dan geldi. (Edvard Ferand) Ferrand, birlik yetkililerinin tavrını eleştirerek, "Bir asır önce Türkiye’den Avrupa’nın hasta adamı olarak bahsediyorduk ama sanıyorum bugünün gerçek hasta adamı Avrupa Birliği'dir." ifadelerini kullandı.

Fransız parlamenter Marie-Christine Vergiat (Meri Kıristi Verja) da Merkel'in seçim kampanyasına Türkiye’nin üyelik sürecini alet ettiğini söyledi.

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu, son olarak Temmuz ayında aldığı bir kararla Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğinin askıya alınmasını tavsiye etmişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz