S-400'ler için imzalar atıldı

S-400'ler için imzalar atıldı

Ankara ile Moskova, S-400 hava savunma sistemi için uzlaştı... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, imzalanan anlaşma kapsamında kapora verildiğini açıkladı... Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in danışmanı da, uygulama için hazır olduklarını belirtti. Konuyla ilgili Amerikan Dışişleri Bakanlığı'ndan da açıklama geldi.

Washington yönetiminin tepkisini çeken Ankara ile Moskova arasındaki S-400 füze hava savunma sistemi anlaşması tamamlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan dönüşünde imzaların atıldığını, hatta kapora da verildiğini açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in askeri-teknik işbirliğinden sorumlu danışmanı Vladimir Kojin de taraflar arasında S-400 füze sistemlerinin sevkiyatına yönelik sözleşmenin imzalandığını ve uygulanmaya hazırlandığını söyledi.

Sözleşmeyle ilgili alınan tüm kararların iki ülkenin stratejik çıkarlarına uygun olduğunu söyleyen Kojin, bu bağlamda Türkiye'ye baskı yapmak isteyen bazı Batılı ülkelerin tepkisini anladıklarını belirtti.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, günlük basın toplantısında Rusya ve Türkiye arasındaki S-400 füze savunma sistemi anlaşmasını değerlendirdi.

Nauert, "NATO üyesi ülkelerin NATO sistemleriyle uyumlu askeri malzeme kullanmaları önemli. Rusya sistemi, eğer Türkiye bahsedildiği gibi S-400'leri alırsa bu standartlara uymaz ve bu bizim için kaygı verici bir durum" ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz