AP'de Türkiye oturumu

AP'de Türkiye oturumu

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulunda Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkileri ele alındı. Üyelik müzakereleri ve ilişkilerin geleceğinin masaya yatırıldığı toplantıda AB Komisyonu Komiseri Hahn, "Türkiye bizim kilit ortağımızdır" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin daha önce "hasta adam" olarak kabul edildiğini hatırlatan Fransız üye Ferrand ise, "sanıyorum bugünün gerçek hasta adamı Avrupa Birliği'dir." dedi.

Fransa'nın Strazburg kentinde devam eden Avrupa Parlamentosu Genel Kurulunda "AB ve Türkiye ilişkisi" konulu oturum düzenlendi.

Oturumun açılışında konuşan AB Komisyonu'nun Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, iki tarafın da gelişmelerden memnun olmadığına değindi.

Türkiye'nin stratejik bir bölgede Avrupa Birliği’nin kilit bir ortağı olduğunu kaydeden Hahn, "Biz ortağız, zor bir ortaklık ama çok sayıda temel konu hakkında iş birliği yapıyoruz. Açık, dürüst ve eleştirel, bazen yapıcı, bazen de çok çetin bir diyaloğa sahibiz" değerlendirmesinde bulundu.

AB yetkililerinin tavrını eleştiren Fransız üye Ferrand ise, "Bir asır önce Türkiye’den Avrupa’nın hasta adamı olarak bahsediyorduk ama sanıyorum bugünün gerçek hasta adamı Avrupa Birliği'dir." ifadelerini kullandı.

AP Genel Kurulu, Temmuz ayında aldığı bir kararla Türkiye'nin AB üyeliğinin askıya alınmasını tavsiye etmişti.

Bir ülkenin üyelik müzakerelerine son verebilmek için üye ülkelerin tamamının onayı gerekiyor.

Öte yandan, oturumda Almanya Başbakanı Merkel'in "İlişkiler kesilmeli" çağrısı da destek bulmadı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz