Kenya'da olaylı seçim muhalefet sokaklara döküldü

Kenya'da olaylı seçim muhalefet sokaklara döküldü

Kenya'da yapılan seçimleri mevcut Devlet Başkanı Uhuru Kenyetta'nın kazanması muhalefeti sokağa döktü... Göstericiler ve polis arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Olaylarda hayatını kaybedenlerin olduğu belirtiliyor...

Kenya’da Salı günü gerçekleştirilen seçimleri mevcut devlet başkanı Uhuru Kenyatta kazandı.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından sonuçların hileli olduğunu iddia eden diğer aday Raila Odinga’nın destekçileri tepki gösterdi....

Daha çok ortalama gelir seviyesinin altındaki ailelerin bulunduğu bölgelerde yaşayan Odinga taraftarları ‘bilgisayar sistemleri hacklenerek seçim sonuçlarının manipüle edildiği’ iddiasıyla sokaklara döküldü.
Lastikler ve molozlarla yollara baraj kurulurken, bölgeden yoğun silah sesleri geldi.

Kenyatta, olayların ardından ‘Siyasi şiddet görmek istemiyoruz, barışçıl olalım’ açıklaması yaparken; Odinga, insanları şiddete yönlendirmediğini belirterek ‘Ben kimseyi kontrol etmiyorum, insanlar sadece adalet istiyor’ dedi.

çatışmalarda ölenler olduğu belirtilirken, herhangi bir sayı verilmedi.

2007’de gerçekleştirilen seçimde Uhuru Kenyatta’nın tekrar başkan olmasının ardından, ‘oyların çalındığı’ iddiasında olan protestocular ve güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda, Bin 100 kişi hayatını kaybetmiş, altı yüz bin kişi ise yerlerinden olmuştu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz