Üniversite öğrencilerinin barınma telaşı

Üniversite öğrencilerinin barınma telaşı

Üniversite sınavı sonuçları açıklandı; kazanan binlerce öğrenciyi barınma telaşı sardı...Son verilere göre, yaklaşık 700 bin kişinin yüksek öğrenim gördüğü İstanbul'da, yurt kapasitesi ise yaklaşık 65 bin...Yani şehir dışından gelenlerin büyük çoğunluğu öncelikle kiralık bir ev bulma derdine düşecek...Peki bu yıl üniveriste çevrelerinde ev kiraları ne kadar? Sizer için araştırdık.

Üniveriste sonuçları açıklandı; ama Öğrencilerin marotonu henüz bitmedi...Özellikle yaşadığı şehirin dışında bir üniversite kazanaları önce kayıt sonra barınma telaşı bekliyor.

Zira, Son verilere göre, İstanbul'da, yurt kapasitesi yaklaşık 65 bin

İSTANBUL'DA YURTLARDA YATAK SAYISI:

DEVLET YURDU:22 BİN 753 KAPASİTELİ
ÖZEL YURT:42 BİN 651 KAPASİTELİ

Buna karşın İstanbul'da aralarında 2 yıllık meslek yüksekokullarının da bulunduğu toplam 58 vakıf ve devlet üniversitesi bulunuyor. 2016- 2017 akademik yılında bu üniversitelerde toplam 670 bin öğrenci öğrenim görüyordu. Bu sayının bu yıl 700 bine ulaşması bekleniyor.

İSTANBUL'DA 58 VAKIF VE DEVLET ÜNİVERSİTESİ BULUNUYOR.
BU YIL 700 BİN KİŞİNİN ÖĞRENİM GÖRMESİ BEKLENİYOR

Yani şehir dışından gelenlerin büyük çoğunluğu öncelikle kiralık bir ev bulma derdine düşecek.

Kiralık evler Beyazıt ve Kadıköy'de de benzer fiyatlarda...Daha uygun ev arıyanların ise, merkeze toplu taşımayla yaklaşık bir buçuk iki saatlik mesafedeki esenyurt veya sultanbeyli gibi semtlere bakmaları gerekiyor..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz