Erdoğan: "İdlib'i süratle çözüme kavuşturacağız"

Erdoğan: "İdlib'i süratle çözüme kavuşturacağız"

Amerika Birleşik Devletleri'nin İdlib'e operasyon sinyali vermesi sonrası Ankara pozisyonunu aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım, "gereken yapılır" mesajı verdi... Washington ise terör örgütü PYD/PKK'ya desteğini haklı göstermenin yollarını arıyor.. Amerikan Dışişleri'nin son açıklamasında, PKK'nın bir terör örgütü olduğu, ancak PYD'nin Suriye Demokratik Güçleri ile hareket ettiği savunuldu...

Suriye sınırının her iki yakasında da hareketlilik arttı.

Cilvegözü Sınır Kapısı’nın Suriye tarafındaki Bab el-Hava Kapısı’nın, El Kaide uzantısı El Nusra’nın eline geçmesi üzerine Amerika Birleşik Devletleri bölgeye operasyon sinyali verdi. Washington'ın bunu öne sürerek, kenti terör örgütü PYD/PKK'ya bırakacağı iddiası da ortaya atıldı.

Bölgede yaşananlar gelişmeler ve Türkiye'nin tutumu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'a soruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin üzerine düşeni yapacağını söyledi.

ERDOĞAN: "O NOKTADA CİLVEGÖZÜ'NÜ AÇIK TUTACAĞIZ AMA BUNLAR GIDADIR, İLAÇTIR, GİYİM VESAİRE... FAKAT İŞ SİLAH GİBİ VESAİRE, BU TÜR ŞEYLERE, BUNA TABİİ BİZİM YOL VERMEMİZ, MÜSAADE ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL.İDLİB'LE İLGİLİ DE MOSKOVA GÖRÜŞMELERİ OLUMLU BİR ŞEKİLDE CEREYAN ETTİ. ÖYLE ZANNEDİYORUM Kİ MOSKOVA GÖRÜŞMELERİ EĞER UYGULAMADA Kİ ASTANA FİLAN BİLİYORSUNUZ BUNLAR BUNUN İÇİNDE, GÜVENLİ BÖLGE VESAİRE BUNLAR DA BU DEĞERLENDİRMENİN İÇİNDE YER ALMASI HALİNDE İDLİB'İ SÜRATLE ÇÖZÜME KAVUŞTURACAĞIZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM."

Başbakan Binali Yıldırım da görüşünü açıkladı.

YILDIRIM: "ÖZELLİKLE İDLİB'DE SON GÜNLERDE MEYDANA GELEN GELİŞMELERİ DİKKATE ALARAK O BÖLGEDE, 150 KİLOMETRELİK HATAY'IN SURİYE SINIRINDA GEREKLİ TEDBİRLERİ ALIYORUZ. MALUM, ORADA RADİKAL GRUPLAR SON ZAMANLARDA KONTROLÜ ELE ALDI VE BURADA YAŞANACAK GELİŞMELERE GÖRE, YAPILACAK OPERASYONLARI DİKKATE ALARAK BİZ HEM İNSANİ DRAM YAŞANMAMASI HEM DE SINIRLARIMIZDAN ÜLKEMİZE YÖNELİK TEHDİTLERİN OLUŞMAMASI İÇİN TEDBİRLERİMİZİ ALIYORUZ. SINIRLARIMIZDA, ÖZELLİKLE SURİYE VE IRAK'TA YENİ BİR YAPAY DEVLET OLUŞTURMA GAYRETLERİNE ASLA MÜSAMAHA ETMEMİZ, İZİN VERMEMİZ SÖZ KONUSU DEĞİL. "

Suriye'de terör örgütü PYD/PKK ile ortak hareket eden Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye'nin tepkileri sonrası bir açıklamada daha bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye'nin PKK hakkında haklı kaygıları olduğunu belirterek, "PKK bir terör organizasyonudur ve yaptıkları saldırıları kınıyoruz" dedi.

Nauert, PYD'nin ise Suriye Demokratik Güçlerinin bir parçası olduğunu savundu..

Amerikan Güçlerinin PYD/PKK ile başlattığı Rakka Operasyonu da devam ediyor..

Rakka'nın yarısından fazlasının kurtarıldığı, IŞİD'li teröristlerin kent merkezinde tamamen kuşatıldığı duyuruldu.

Amerika Birleşik Devletleri öncülüğündeki koalisyon, Irak'ın Telafer kentinde başlayacak operasyonun çok zor olacağını açıkladı...

Koalisyon Sözcüsü Albay Ryan Dillon, 2 bin IŞİD'li teröristin bulunduğu kentten örgütün çıkarılmasının zaman alacağını vurguladı.

Suriye ordusu ve müttefikleri de, ülkenin Ürdün sınırında ilerlemeyi sürdürüyor.

Ordu, sınırın 30 kilometrelik bir bölgesinde kontrolü ele geçirdi. Suriye Devlet Televizyonu'nun haberine göre, ordu birlikleri Süveyda bölgesindeki tüm kontrol noktalarını geri aldı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz