Yerli tohumda ıslah çalışmaları

Yerli tohumda ıslah çalışmaları

Yerli tohum üretimi üzerinde yıllardır süren ar-ge çalışmalarından olumlu sonuçlar alınmaya başlandı... 'Yerinde ıslah' stratejisi ile hedef; tohumda dışa bağımlılığı azaltmak, verimliliği artırmak ve çiftçinin zararını azaltmak...

Adana'da firmalara son yıllarda daha verimli üretim için Ar-Ge çalışmalarına hız verdi. "Yerinde Islah" çalışmalarıyla elde edilen ürün çeşitliliği mısır üreticisini memnun edecek düzeye geldi.

İlker Özmen- Firma Ar-Ge Sorumlusu: "DEĞİŞİK STRES KOŞULLARINA KARŞI EN BÜYÜK SİZE SICAKLIK ŞU ANDA YAŞADIĞIMIZ GİBİ BU İSTEĞİ KOŞULLARINA KARŞI EN İYİ ÇEŞİTLERİ BURADA GELİŞTİRMEYE HEDEFİYLE YOLA ÇIKTIK VE ZANNEDERSEM BAŞARILI OLDUK BÜYÜK ORANDA VE BUNU ARTIRARAK TABİİ ISLAK BİTEN BİR SÜREÇ DEĞİL SİZ DİYECEKSİNİZ Kİ BU ÇEŞİT BANA YETMİYOR BU ÇEŞİDİN ŞUNU BEN RAHATSIZIM OLABİLİR SONUÇTA HİÇBİR ŞEYİ MÜKEMMELEN YAPILMIYOR HER ŞEY DEĞİŞİME AÇIK BİZDE BU DEĞİŞİMİ BAŞTAN KABUL EDEREK GELİŞİMİ BAŞTAN KABUL EDEREK SİZLERDEN GELEN TALEPLERE GÖRE YENİ ÇEŞİTLERİ ÇIKARIYORUZ"

Islahın dinamik bir süreç olması nedeniyle yeni bulunan bir çeşit, daha sonra geliştiriliyor

Özmen: "CEBİNİZDEKİ BİR ELEKTRONİK CİHAZ GİBİ DÜŞÜNÜN BİR VERSİYONU ÇIKIYOR ONUN BİR ÜST VERSİYONU BİR ÜST VERSİYONU ÇIKIYOR. ÇIKARDIĞIMIZ ÇEŞİTLERDE BÖYLE BİR ÇEŞİT ÇIKARIYORUZ YA ONUN BİR ÜSTÜNÜ ARIYORUZ SÜREKLİ VE BUNUN İÇİN DE PİYASADAKİ HERKESİN YAPTIĞI GİBİ RAKİPLERİ BAZ ALARAK KENDİMİZİ BAZEN BAZ ALARAK RAKİP OLARAK KOYDUĞUMUZ ÇEŞİTLERLE MUKAYESE EDEREK YAKLAŞIK HER YIL. MISIR İÇİN KONUŞUYORUM 2500 CİVARINDAKİ ÇEŞİDİ BİR ÜRÜN İKİNCİ ÜRÜN VE SİNAJ 1. ,SİNAJ 2. ÜRÜN OLARAK DENEMELERİ ALIP BU DENEMELERİ NETİCESİNDE EN İYİ VERİM VERENLERİ TABİİ BUNU SADECE İSTASYONDA YAPMIYORUZ ŞU AN TÜRKİYE'NİN MISIR EKİLİ ALANLARINDA EGE ÇUKUROVA İÇ ANADOLU VE KALP BÖLGESİNDE ÇOK FARKLI NOKTALARDA HATTA XTREME KOŞULLARDA DENEYİP FARKLI SIKLIK KOŞULLARINDA DENEYİP BU SONUÇLARI OTURUP ANALİZ EDİYOR ONDAN SONRA ÇEŞİTLERİNİN İLERLEMESİNE İMKAN VERİYORUZ"

Islah sonucu elde edilen çeşitler, hemen piyasaya sürülmüyor. 3-4 yıl iç çalışmaların ardından "Ticari Aday" olarak gösterilebiliyor. Daha sonra da ilgili kamu kurumunda "tescil" aşaması başlıyor. Her çeşidin maliyeti 1-1.5 milyon liraya ulaşabiliyor.

Özmen: "BU BİR SÜREÇ. 7-8-9 YIL SÜREN BİR SÜREÇ ÇEŞİDİN DURUMUNA GÖRE VE BAŞLADIĞINDA DA BİTMEYEN BİR SÜREÇ YANİ 8-9 YILDA BİR ÇEŞİDİ ÇIKARDIK O ZAMAN BİZE GEREK KALMAZDI.MALİYETİ BİRLE BİR BUŞUK MİKYON TL.ÇOK MALİYETLİ BİR İŞ VE YILLAR ALIYOR BİR ÇEŞİDİ ÇIKARMANIZ."

Pamukta da çiftinin yüzünü güldürecek bir üretim için yeni çeşitler üzerinde ıslah çalışması yapılıyor.

Özmen: "PAMUKTA DA YİNE AYNI ŞEKİLDE ISLAH ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR ISLAH DEDİĞİN GİBİ SÜREGELEN AŞAMALAR ZİNCİRİ DİYEYİM VE BURADA DA YAKLAŞIK ÜÇ DÖRT YILDIR CİDDİ ŞEKİLDE PİYASAYA YÖNELİK ŞEKİLDE UYGUN ŞEKİLDE ÇEŞİTLERİ FARKLI OLGUNLUK GURUPLARINA GÖRE GİTMEYE BAŞLADIK BİRAZ DAHA ERKENCİ BİRAZ DAHA GEÇ ORTA GRUP GİBİ KALİTE PARAMETRELERİ NE KONTROL EDEREK PİYASANIN İSTEDİĞİ KOŞULLARA UYGUN ÇEŞİTLERİN ISLIĞA İÇİN UĞRAŞIYORUZ ORADA DA PSG DİŞLERİMİZ BAŞLADI İLK ÇİFTÇİLERE TANITIM GİBİ SATIŞLARIMIZ BAŞLADI OLUMLU GERİ BİLDİRİMLER VAR TABİİ Kİ HER ŞEYİ VERİRİM YANİ ÇİFTİNİN PARA KAZANMASI GEREKİYOR YOKSA BU GÜNKÜ KOŞULLARA DÜŞÜNDÜĞÜNÜ ZAMAN MALİYETLERİ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZDE GERÇEKTEN ZORLAYICI OLABİLİYOR ÇİFTÇİLER İÇİN VE BİZ BU ANLAMDA DA CİDDİ ANLAMDA REKABETÇİ ÇEŞİTLERLE DE PİYASAYA GİRİŞ YAPTIĞIMIZI SÖYLEYEBİLİRİM ÇOK RAHATLIKLA"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz