Washıngton PYD'yi ayrı tuttu

Washıngton PYD'yi ayrı tuttu

Washington, terör örgütü PYD/PKK'ya desteğini haklı göstermenin yollarını arıyor.. Amerikan Dışişleri'nin son açıklamasında, PKK'nın bir terör örgütü olduğu, ancak PYD'nin Suriye Demokratik Güçleri ile hareket ettiği bildirildi. IŞİD karşıtı koalisyon, teröristlerin Telafer'den çıkarılmasının zor olduğunu belirtti. Suriye Ordusu ise Ürdün sınırının 30 kilometrelik bölümünde hakimiyet sağladı.

Suriye'de terör örgütü PYD/PKK ile ortak hareket eden Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye'nin tepkileri sonrası bir açıklamada daha bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye'nin PKK hakkında haklı kaygıları olduğunu belirterek, "PKK bir terör organizasyonudur ve yaptıkları saldırıları kınıyoruz" dedi.

Nauert, PYD'nin ise Suriye Demokratik Güçlerinin bir parçası olduğunu kaydetti..

Amerikan Güçlerinin PYD/PKK ile başlattığı Rakka Operasyonu da devam ediyor..

Rakka'nın yarısından fazlasının kurtarıldığı, IŞİD'li teröristlerin kent merkezinde tamamen kuşatıldığı duyuruldu.

Amerika Birleşik Devletleri öncülüğündeki koalisyon, Irak'ın Telafer kentinde başlayacak operasyonun çok zor olacağını açıkladı...

Koalisyon Sözcüsü Albay Ryan Dillon, 2 bin IŞİD'li teröristin bulunduğu kentten örgütün çıkarılmasının zaman alacağını vurguladı.

Suriye ordusu ve müttefikleri de, ülkenin Ürdün sınırında ilerlemeyi sürdürüyor.

Ordu, sınırın 30 kilometrelik bir bölgesinde kontrolü ele geçirdi. Suriye Devlet Televizyonu'nun haberine göre, ordu birlikleri Süveyda bölgesindeki tüm kontrol noktalarını geri aldı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz