Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan tarihi itiraf

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan tarihi itiraf

'Şerefimizi bir yalan üzerine kuramayız'... Bu sözler Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a ait... Macron, İkinci Dünya Savaşı sırasında düzenlenen Vel' d'Hiv Baskını hakkında bir değerlendirme yaptı.. Cumhurbaşkanı Macron, Yahudilerin toplama kampına götürülmesini Fransızların organize ettiğini söyledi... “Olay planlanırken tek bir Alman bile yoktu” diye konuştu.

Fransa tarihinde Vel’ d’Hiv Baskını olarak bilinen Yahudilerin, Fransız polisi tarafından toplama kamplarına gönderildiği trajediyle ilgili yapılan anma etkinliklerine Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un sözleri damgasını vurdu.

Baskınları, tutuklamaları ve ardından toplama kamplarına sevkiyatı Fransa’nın yaptığını hatırlatan Macron, “Olay organize edilirken tek bir Alman bile yoktu” diye konuştu.

Macron ülkesinin sorumluluğunu sadece dönemin Vichy rejimine atmanın yanlış olduğunu söyleyerek, “Vichy rejimini yoktan var olan ve yokluğa dönen bir canavar olarak görmek gayet pratik ama yanlış. Şerefimizi bir yalan üzerine kuramayız” dedi.

Törenlere bu yıl ilk kez bir İsrail Başbakanı da katıldı.

Başbakan Netanyahu, ortak anmanın “Fransa ile İsrail arasındaki köklü dostluğun” göstergesi olduğunu belirtti. Macron ise Netanyahu’ya Filistinlilerle masaya oturma çağrısı yaptı.

Bundan 75 yıl önce 16 ve 17 Temmuz'da, II. Dünya Savaşı sırasında Fransız polisi tarafından gerçekleştirilen Vel’ d’Hiv Baskını’nda 4 bini çocuk 13 bin Yahudi tutuklanarak Nazi toplama kamplarına gönderilmişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz