Sabiha gökçen havalimanı'nı işgal girişimi davası

Sabiha gökçen havalimanı'nı işgal girişimi davası

Fetullahçı Terör Örgütü'ne yönelik, soruşturma ve operasyonlar yurt genelinde sürdürülüyor... Bu kapsamda darbe girişimi gecesi İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nı ele geçirmeye çalıştıkları iddiasıyla 28 darbecinin yargılandığı davaya devam edildi.

15 Temmuz Darbe Girişimi gecesi Sabiha Gökçen Havalimanı'nı ele geçirmeye çalıştıkları iddiasıyla 28 darbecinin yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

İstanbul 23'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Ceza İnfaz Kurumları'nın karşısında bulunan duruşma salonunda yapılan duruşmaya tutuklu 28 darbeci ve taraf avukatları katıldı. Darbe girişimi gecesi Havalimanı'nda yaşanan ve güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerin incelendiği ve hazırlanan bilirkişi raporunun mahkemeye ulaştığı açıklandı.

Söz konusu Raporda, sanıklardan İbrahim Donat'ın Darbe girişimi gecesi eşine, babasına ve telefonunda 'İlyas' diye kayıtlı kişiye "Sıkıyönetim ilan edildi, evden çıkma" şeklinde mesaj gönderdiği belirtildi.

Sanıklardan Erkan Taşdemir'in ne şekilde savunma yapacaklarına ilişkin ifadeyi whatsapp grubundan paylaştığı, yine başka bir whatsapp grubunda da 'Darbe Erdoğan'a karşı, hükümete karşı yapılıyor" şeklinde ifadelerin olduğu kaydedildi.

Söz verilen tutuklu sanıklar ise suçlamaları reddederek tahliyelerini istedi.

İstanbul'da FETÖ'nün emniyet teşkilatı yapılanmasında elebaşı oldukları iddiasıyla aralarında meslekten ihraç edilen kamu görevlilerinin de bulunduğu 181'i tutuklu 198 sanığın yargılanmasına başlandı. İddianamede sanıkların 15 yıldan 22 yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

15 Temmuz'da Doğan Medya Center'ın işgal edilip yayınının kesilmesi ve çıkan olaylarda 1 vatandaşın şehit edilmesine ilişkin, 3'ü tutuklu olmak üzere toplam 17 sanıklı davanın görülmesine başladı.

Kalkışma sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 150 sanığın yargılandığı dava, sanık savunmalarıyla devam etti.

Ankara Polatlı'daki kalkışmaya ilişkin 330 sanıklı davaya, Ankara 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Cezaevi Yerleşkesi'ndeki duruşma salonunda başlandı.

Duruşma salonuna üzerinde "Hero (Kahraman)" yazılı tişörtle, girmek isteyen bir sanık yakını gözaltına alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin Muğla'da görülen duruşmaya, sanıklardan Gökhan Güçlü, benzer tişörtle gelmiş, tartışma yaşanmıştı.

Muğla'daki 3'ü firari, 44'ü tutuklu 47 sanığın yargılandığı söz konusu davanın üçüncü duruşmasına da devam edildi.

Erzincan'da, darbe girişimine katıldığı ve örgütle ilişkili olduğu gerekçesiyle hakkında dava açılan dönemin 59'uncu Topçu Eğitim Tugayı Komutanı Tuğgeneral Yüksel Gönültaş'ın 15 Temmuz günü, darbe girişimi başlamadan önce sivil bir araçla kentteki kamu kurum ve kuruluşları ile kritik noktalarda keşif yaptığı belirlendi.

Giresun'da 10, Samsun'da, 13 şüpheli gözaltına alındı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz