Venezuela'da Maduro karşıtı sembolik referandum

Venezuela'da Maduro karşıtı sembolik referandum

Venezuela'da, Devlet Başkanı Nicolas Maduro karşıtları sandığa gitti. Anayasa değişikliğine karşı sembolik olarak gerçekleştirilen oylamada katılanların yüzde 95'i anayasanın yeniden oluşturulmasına karşı çıktı. Başkentteki seçimler ise kana bulandı. Oy kullanma merkezine düzenlenen silahlı saldırıda 1 kişi hayatını kaybetti.

Venezuela'da muhalefet partileri sembolik olarak anayasa değişikliğine karşı referandum düzenledi.

Demokratik Birlik Masası tarafından düzenlenen gayri resmi referandum için 7 milyondan fazla Venezuelalı, sandık başına gitti.

Ülkede 2 bin noktanın yanı sıra 80 ülkede oy kullanan Venezuelalıların yüzde 95’i, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun anayasanın yeniden yazılması için kurucu meclis oluşturulması teklifine karşı çıktı.

Maduro taraftarları referandumu boykot ederken, Venezuela Ulusal Seçim Kurulu da referanduma resmi onay vermedi.

Sabah erken saatlerden itibaren, Venezuela bayrakları ve pankartlarla meydanı dolduran Venezuelalılar oy verme işlemi bittikten sonra da bölgede kalmayı sürdürdü.

Başkent Caracas'taki bir oy kullanma merkezine ise saldırı düzenlendi. Nedeni açıklanmayan silahlı saldırıda oy vermek için sırada bekleyen 1 kadın öldü, 3 kişi de yaralandı. Muhalefet saldırıdan hükümeti sorumlu tuttu.

Devlet Başkanı Maduro, ülkeyi ekonomik ve siyasi krizden çıkaracak tek yolun anayasanın yeniden yazılması olduğunu savunarak, 30 Temmuz'da özel meclis temsilcilerinin belirlenmesi için seçime gidileceğini açıklamıştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz