Yüksekova'da askeri konvoya saldırı

Yüksekova'da askeri konvoya saldırı

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, teröristlerin, askeri aracın geçişi sırasında el yapımı patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu 4'ü ağır 17 asker yaralandı. Şırnak'ta da teröristler tarafından kaçırıldığı belirtilen bir çoban, silahla öldürülmüş olarak bulundu. İçişleri Bakanlığı ise son 1 haftada 50 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Teröristler, Hakkari'de askeri konvoyu hedef aldı.

Yüksekova-Esendere karayolunda seyreden askeri konvoyun geçişi sırasında yola tuzaklanan patlayıcı infilak ettirildi.

Patlamada, 4'ü ağır olmak üzere 17 asker yaralandı. Yaralı askerler, bölgeye sevk edilen ambulanslarla hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı.

Yüksekova-Esendere yolu da güvenlik önlemleri kapsamında trafiğe kapatılırken; bölgede teröristlerin yakalanması için havadan ve karadan operasyon başlatıldı.

Teröristler, sivillere saldırmayı da sürdürdü.

Şırnak'ın merkez Aslanbaşar Köyünde hayvanları otlatırken teröristlerce kaçırılan Tayyip Fidan adlı çoban, silahla öldürülmüş olarak bulundu.

7 çocuk babası ve 2 oğlu güvenlik korucusu olan Tayyip Fidan'ın cesedi Şırnak Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

İçişleri Bakanlığı ise terörle mücadelede son 1 haftaya ilişkin bilgileri paylaştı.

Buna göre, yurt genelinde 10-17 Temmuz'da düzenlenen operasyonlarda 30'u ölü, 14'ü teslim, 6'sı sağ olmak üzere 50 terörist etkisiz hale getirildi.

Diyarbakır, Mardin, Muş ve Tokat'ta yürütülen operasyonlarda 12 sığınak, barınak ve mağara kullanılamaz hale getirildi. Tuzaklanan 27 el yapımı patlayıcı ve mayın imha edildi.

Operasyonlarda ayrıca, patlayıcı yapımında kullanılan 1,5 ton madde, 17 el bombası, 2 bin 542 muhtelif mühimmat, 33'ü ağır ve uzun namlulu olmak üzere 53 silah ele geçirildi.

Bu arada, İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamanın ardından Bingöl'den de operasyon haberi geldi.

1 teröristin sağ yakalandığı Yayladere İlçesi Gökçedal Köyü bölgesinde gerçekleştirilen operasyonda, 7 sığınak, 3 mevzi, 2 depo ele geçirildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz