Bakan Ağbal'dan ekonomi değerlendirmesi

Bakan Ağbal'dan ekonomi değerlendirmesi

Maliye Bakanı Naci Ağbal yılın ilk dönemine ilişkin bütçe verilerini açıkladı. Haziran ayı merkezi yönetim bütçe açığı 13,7 milyar lira, 6 aylık açık ise 25,2 milyar lira olarak hesaplandı. Bakan Ağbal, yıl sonuna kadar vergi artışı yapılmayacağını da belirtti.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, düzenlediği basın toplantısında ekonomi gündemine ilişkin başlıkları değerlendirdi.

Geçtiğimiz yılın ekonomi açısından birçok iş ve dış gelişmeye sahne olduğunu ifade eden Bakan Ağbal, 15 Temmuz'a rağmen ekonominin toparlandığını ve büyümenin yeniden başladığını söyeldi.

"İÇERDE VE DIŞARDA BİRÇOK SIKINTI OLMASINA RAĞMEN EKONOMİMİZİ AYAKTA TUTTUK 15 TEMMUZ’A RAĞMEN... 15 TEMMUZ SONRASI BİRÇOK DÜZENLEME YAPTIK 15 TEMMUZ SONRASI BELİRSİZLİK VEYA OLUMSUZLUKLARI ÇOK HIZLI BİR ŞEKİLDE DEĞİŞTİRDİK. CİDDİ TOPARLANMALAR YAŞADIK. TEDBİRLER SAYESİNDE GÜÇLÜ BİR TOPARLANMA YAKALAYIP TÜRKİYE EKONOMİSİ %5 BÜYÜDÜ. EKONOMİ NORMALE DÖNMÜŞTÜR. DARBE GİRİŞİMİ KALICI ZARAR VEREMEMİŞTİR. "

Maliye Bakanı sonrasında ise bütçeye ilişkin verileri açıkladı.

"2016 YILINDA 29,3, 2017 BÜTÇE AÇIK HEDEFİ OLARAK DA 46,9 MİLYAR AÇIK BEKLEDİĞİMİZİ BELİRTTİK. BÜTÇE AÇIĞI 13,7 MİLYAR LİRA OLARAK BELİRLENDİ. OCAK HAZİRAN 25,2 MİLYAR LİRA BÜTÇE AÇIĞI OLDU. 5,8 MİLYAR LİRA ÖZELLEŞTİRME GELİRİ GERÇEKLEŞTİ HEDEF 13 MİLYAR LİRA"

Ağbal yıl sonuna kadar vergi artışı olmayacağını da kaydetti.

"GELİRLERİ ARTIRMAK İÇİN HERHANGİ BİR VERGİ ARTIŞI YAPILMAYACAK"

Bakan Ağbal yapılandırmaya ilginin beklenenden çok daha fazla olduğunu söyledi.

"YENİDEN YAPILANDIRMADA HEDEFLEDİĞİMİZİN ÇOK ÜSTÜNDEYİZ. 61 MİLYAR LİRALIK VERGİ ALACAĞI YAPILANDIRMAYA GİRDİ. 35,2 MİLYAR LİRA DA SGK YÖNÜ OLDU. TOPLAMDA 96,2 MİLYAR LİRALIK KAMU ALACAĞINI YAPILANDIRDIK. MATRAH ARTIRIMI VE İŞLETME KAYITLARININ DÜZELTİLMESİ KAPSAMINDA 25 MİLYAR LİRALIK TAHAKKUK YAPTIK. BÖYLECE HER İKİ YENİDEN YAPILANDIRMADA TOPLAMDA 121 MİLYAR LİRAYA ULAŞTIK."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz