Katar krizine ilişkin yeni bir iddia ortaya atıldı

Katar krizine ilişkin yeni bir iddia ortaya atıldı

40 günü geride bırakan Katar krizinde olumlu yönde bir ilerleme sağlanabilmiş değil... Ancak yeni iddialar gelmeye devam ediyor. Amerikan istihbaratı, krizin arkasında Birleşik Arap Emirlikleri olduğunu iddia etti. Abu Dabi ise bu iddiayı reddetti. Doha yönetimi ile Londra ise ortak bir tatbikata imza attı...

Katar krizinin ardında Birleşik Arap Emirlikleri'nin olduğu öne sürüldü.

Bu iddiayı ortaya Washington Post gazetesi attı. Amerikan istihbaratına dayandırılan haberde, Katar'ın resmi haber ajansı QNA'ya düzenlenen siber saldırıyı Birleşik Arap Emirlikleri'nin gerçekleştirdiği belirtildi.

Buna göre, Birleşik Arap Emirlikleri yönetimi, Katar hükümetinin resmi haber ajansı QNA'nın internet sitesine siber saldırı yoluyla yanlış bilgiler eklenmesini sağlayarak krizin ortaya çıkmasına zemin hazırladı.

23 Mayısta, QNA'nın sitesinde yer alan haberde Katar Emiri El Sani, İran'ı övüp Amerikan Başkanı Trump'ın uzun süre Beyaz Saray'da kalamayacağını söylüyordu. Emir ayrıca, Suudi Arabistan ve müttefiklerini Washington'un kuklası olarak tanımlıyordu.

Doha yönetimi, bu haberin siber saldırıyla servis edildiğini ve Emir El Sani'nin böyle bir konuşma yapmadığını duyurdu.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Washington Büyükelçisi Yusuf el Uteybe ise yaptığı yazılı açıklamada, gazetenin haberini yalanladı.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken Katar ise İngiltere ile ortak tatbikata imza attı.

Katar ordusunun, İngiltere Deniz Kuvvetleri ile 2 ayrı ortak tatbikat düzenlediği açıklandı. Söz konusu tatbikatlar, İngiltere Deniz Kuvvetlerinin talebi üzerine ve taraflar arasında daha önce varılan anlaşmalar doğrultusunda düzenleniyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz